Kasım ayında yağan yağmur, zeytin ağaçlarının mineral rezervlerini doldurması için hayati önem taşıyor. Ziraat Mühendisi Mehmet Balcı, oluşumunu tamamlamış olan zeytinlere bir faydası olmayan yağışların, önümüzdeki sezon için çok faydalı olduğunu söyledi.

12 milyonun üzerinde zeytin ağacı varlığı, dünya çapında ödüllü sızma zeytinyağları ve ülke ekonomisine sağladığı gelir bakımından önemli bir noktada olan Edremit Körfezi’nde zeytin hasat dönemi 10 Aralık’ta sona eriyor.
Zeytin ağaçlarının kış uykusuna girmeden önce Kasım aylarında, mineral rezervlerini doldurmaları için mutlaka yağmura ihtiyaç duyduklarını söyleyen Ziraat Mühendisi Mehmet Balcı, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Üreticilik ve çiftçilere ücretsiz danışmanlık da yapan Balcı, “Ben Zeytincilik Üretme İstasyonu Müdürlüğü’nden emekli memurum. Şu anda da zeytin üretiyorum. Son 3-4 yıldır bölgemiz kuraklık yaşıyor. Bölgemizde bu kuraklık zeytinimize zarar veriyor. Fakat ağaçların ölmesi gibi bir sorun yaşamadık. Ürün kaybı, kalite düşüşü gibi problemler doğuruyor. Zeytin için yağışın en ihtiyaç duyulan dönemi Kasım ayıdır. Kasım ayında zeytin ağaçları kış uykusuna henüz girmemiştir. Sürgün devam eder ve ağaçlar faaliyetlerini yavaş da olsa sürdürür.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here