Yasaklı internet sitelerine arka kapıdan girebileceğiniz bir işlemdir.

VPN nedir ?

VPN, (Virtual Private Network) Sanal Özel Ağ’ın kısaltılmış halidir. Ülkemiz şartlarında internet yavaşladığında ve yasaklı sitelere girilmek istediğinde kullanılıyor. Çalışma prensibi sizi çok kısa süre içinde başka bir ülke IP’sinden bağlantılı göstererek bu engelleri aşmanızı sağlamaktadır.

Çeşitli programları, Android ve iOS uygulama marketlerinden indirilebilirsiniz.

Kullanımı

‘VPN uygulama programını“ elektronik iletişim cihazınıza kurduktan sonra bağlanmak istediğiniz ülkeyi seçip kesintisiz ve sansürsüz internete kolaylıkla girebilirsiniz.

Gizlilik

Güvenlik şirketlerinin de tercihleri arasında olan VPN, şifreli bağlantılarla gönderilen ve alınan tüm verileri şifreleyerek iletir. Böylece aynı zamanda gizliliğinizi de sağlamış olursunuz.

Ülkemizdeki kullanımı oranı ne?

Çeşitli kuruluşların araştırmalarına göre ülkemizdeki VPN kullanımı şöyle. Kullanıcıların %58’i normalde ülkemize hizmet vermeyen eğlence sitelerine erişim için, %50’si erişimi engellenmiş siteler için, % 21’i ise internet geçmişini devlet kurumlarından saklamak için VPN ve ya Vekil Sunucu kullandığını belirtiyor.

En çok tercih edilen VPN programları

ZenMate

Oldukça hızlı olan ZenMate uygulaması ücretsiz olarak deneme sürümü sunuyor. ZenMate hem internetteki sansürü ortadan kaldırıyor hem de zararlı yazılım ve reklamları otomatik olarak engelliyor.

Hideman

Tek tuşla tüm internete erişebileceğiniz Hideman uygulaması, kullanımı kolay ana ekran widgetlarına da sahip.

Hotspot Shield

En popüler uygulamalardan olan Hotspot Shield, daha önceden masaüstünde sergilediği başarıyı, şimdi mobil cihazlara taşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here