İcat Sahibi Marco Attisani
Yaş 44
Watly’nin kurucusu ve CEO’luğunu yürüten Marca Attisani, 10 çalışanı ile Udine-İtalya’da faaliyet gösteriyor.

“Watly, su yönetiminin ve elektrik üretiminin geleceğini ifade ediyor. Watly ile üretilen tüm kaynaklar günlük tüketime neredeyse eşdeğer.” diyor Attisani.

Yapı
Watly, 15 tonluk ağırlığıyla 130 adım uzunluğunda bir bilgisayar diyebiliriz. Üzerindeki 80 güneş modülü ile güneşten gelen enerjiyi su arıtımında, kablosuz internet sağlamada ve diğer küçük aletleri şarj etme işlerinde kullanıyor. Girişim uzmanları bu tip bir üretim aletiyle 3000 kişinin günlük ihtiyaçlarını karşılayabileceğini iddia ediyorlar.

Kaynak: Watly

Su
Watly’nin güneş enerjisinden güç alan pompaları sayesinde günde yaklaşık 4900 litrelik kirli suyu içindeki depo ve boru sistemiyle temizliyor. Bu sistem, sıcaklık, grafen ve diğer materyaller ile içeriğindeki kirliliği arıtarak suyu normal pH seviyesine getiriyor, içinde olması gereken mineralleri yüklüyor ve suyu sağlıklı şekilde saklıyor.

Güç
Watly’nin değiştirebilir bataryaları saatte 10 akıllı telefonu şarj edebiliyor. Uydu veya sinyal taşıyıcılardan aldığı Wi-Fi sinyallerini dağıtıp yüzlerce makinenin internete bağlanamasını sağlıyor.

Attisani kimdir?
Attisani, 11 yaşında İtalyan’lar tarafından evlat edinmiş fakir bir Brezilyalı aileden gelme biridir. Elektronik üzerine okumuş olup işletme yüksek lisansı da yapmıştır. 2013 yılında Watly’yi geliştirmeye başlayan Attisani, yapısal problemlerin çözümünü mevcut teknolojileri yeni yollarla birbiriyle bağlamakta bulmuş.

Yatırım
Watly şu ana kadar €2 milyon ($2.26 milyon) devlet desteği ve özel yatırımcılardan fon sağlamış.

Maliyet
Attisani ilk makineyi 500.000 ila 1.000.000 € arasında bir fiyatla telekom firmalarından veya benzer nitelikte ihtiyaca sahip olan bir şirkete satmayı hedefliyor.

Enerji depolama
Güneşli olmayan havalarda bataryalar 3 güne kadar elektrik ve Wİ-Fİ hizmeti sağlarken bu sürede sadece su arıtma işlemini gerçekleştiremiyor.

Sonraki adımlar
Attisani Watly’nin fiyatlarını daha da düşmesi üzerine çalıştıklarını ve temmuz 2016’da yeni bir modelle bunu sağlayabileceklerini düşünüyor.Ayrıca Watly’nin 10’da biri büyüklüğünde su arıtma sistemi üzerinde çalıştıklarını, 20.000 € altında satışa çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.Rachida Just, Madrid IE İşletme Okulu Girişimcilik Eğitmeni’ne göre  Watly’nin potansiyel fiyatının çok üzerinde bir değere sahip ve sadece tek bir makineden üretilmiş onlarca yenilik bulunuyor diyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here