Traktör Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?
fahr
Yer yüzünde üretilmiş, sanayi devrimi sonrası yüzlerce güçlü ve değişik işlerde kullanılan iş makinesi bulunuyor. Bunların bazılarının amacı insanoğlunun yapamayacağı şeyleri hızla yapmak iken bazıları da bir önceki neslinin üzerine yeni özellikler ekleyerek iş yapmaya devam ediyorlar. Traktör de bunlardan birisi.

İş makineleri kullanım sıralamasında traktör dünyada yaygın, küçüğünden büyüğüne yüzlerce marka ve çeşidi ile  bulunuyor. Fiziki şartlarda en güçlü traktör 1000 beygirlere ulaşmışken burada asıl önemli nokta sizin ihtiyacınız oluyor. Her zaman en büyük ve en güçlüsü mü yoksa işlevsel, belli bir konforu olan ve işinizi yaparken en az sorunla depoya girmesi mi ?

Bir çiftçinin en büyük gider kalemlerinden biri makine ekipmanıdır. Bu ekipman sayesinde emeğinin karşılığını alır. Arazi büyüklüğüne göre ve yapılacak işlere göre ekipman almak, bu alanda çalışan kişilerden destek almak ihtiyacınız olmayan belli başlı teçhizatı almayarak size daha yolun başındayken tasarruf sağlayabilir.
Traktör alımı derken ne anlatmaya çalışıyoruz ?
Teknik Aksam ve Sürüş Dinamikleri
hattat
İşin temelinde yiğidimiz motor  bulunuyor. Bir traktörde teorik olarak nominal motor devrinde maksimum güç üretebilen, zorlu hava koşullarında yağ soğutucu özelliği ile optimum yakıt tüketimi sağlayan, yüksek torka sahip, güçlü hidrolik sistemi özelliklerine sahip olmalıdır.
Değişken yük koşulları için elektronik çeki hassasiyetine sahip, tarla sürme işleminde, derinlik, yükseklik, düşme oranı, kayma ve sönümlendirme uygulamalarını sürücü kontrolünde yapabilen traktörler çiftçiler için ideal araçlardır.
Bağımsız ön aks süspansiyonu, hidrolik kabin süspansiyonu ile traktör üzerindeyken sarsıntıdan rahatsız olmayacağınız bir seçim sizin yararınızadır. Ayrıca daha fazla ekipman kullanımına uygun donanımlar, aydınlatma sisteminin güçlü olması, dışarıdan toz almayan, klimalı ve soğutuculara sahip kabinler kullanım konforunu arttıran diğer özelliklerdir. Eğer bulabilirseniz  hava filtresini otomatik temizleyen bir sisteme sahip olanını almanız, bulmakta zorlanabileceğinizi unutmayın !
Traktör satın almış veya alacakların düşüncesi ne peki ?
john-deere-product_category-1457476969
Kahramanmaraş’ta yapılan bir araştırmaya göre çiftçilerin traktör satın alırken çok önemli buldukları faktörler sırası ile yakıt tüketimi (%84.3), traktör gücü (%76.5), yedek parça bulunma kolaylığı ve ucuzluğu (%72.8), servis kolaylığı (%65.0), traktör kuyruk mili özellikleri (%63.6), traktör vites özellikleri (%56.7), traktör lastik özelliklerinin iyi olması (%55.3), traktörün hidrolik direksiyona sahip olması (%41.5) ve traktörün çift çeker olması (%34.6) şeklinde sıralanmaktadır. Traktörün hidrolik direksiyonlu ve çift çeker olması, çitfçilerin en son tercihleridir. Tercih sıralamasında hidrolik direksiyonun çok önemli bulunmaması, yöredeki ürün deseninin sıraya ekimi gerektirmesinden kaynaklanmaktadır. Hidrolik direksiyonlu traktörlerde sıraya ekim yapılırken direksiyon kontrolü güçleşmektedir. Çift çeker traktör tercihlerinin son sırada yer alması ise satın alma bedelinin yüksek oluşu ile çift çeker traktörün gereğini anlamamış olmalarından kaynaklanmış olabilir.
Fendt_1000_Vario_mit_Anbaupflug
Traktör teknik ve diğer özellikleri
Önem düzeyi (%)
Çok önemli
Önemli
Kayıtsız
Önemsiz
Kesinlikle önemsiz
Yakıt tüketiminin ekonomik oluşu
84.3
12.4
0.5
2.8
Traktörün gücü
76.5
20.3
0.5
2.8
Yedek         parça         bulunma kolaylığı ve ucuzluğu
72.8
24.0
1.4
1.4
0.5
Servis kolaylığı
65.0
32.3
1.8
0.9
Kuyruk mili özellikleri
63.6
31.8
2.3
2.3
Lastik özellikleri
55.3
40.1
2.3
2.3
Vites özellikleri
56.7
36.4
4.1
2.3
0.5
Hidrolik direksiyon
41.5
38.7
9.2
10.1
0.5
Çift çeker olması
34.6
24.4
11.1
24.4
5.5
Traktör ekonomik özellikleri ve sosyal etkenler
Önem düzeyi (%)
Çok önemli
Önemli
Kayıtsız
Önemsiz
Kesinlikle önemsiz
Traktörün fiyatı
86.2
11.1
1.4
1.4
Traktörün markası
39.6
44.2
2.8
12.9
0.5
Traktörün kabinli olması
29.5
35.0
10.1
24.0
1.4
Traktörün yörede yaygın olması
22.1
46.1
8.8
22.1
0.9
Traktörün reklamı
13.4
26.3
11.5
26.7
22.1
Önceden aynı trk. sahip olma durumu
9.7
41.1
17.1
26.7
5.5
Ev halkının isteği
9.2
38.2
8.8
31.3
12.4
Traktörün      göze        hoş görünmesi
7.8
29.0
22.6
31.8
8.8
Komşudan etkilenme
4.6
21.2
9.7
39.6
24.9
Tablo’da  görüldüğü gibi, çiftçiler traktör satın alırken traktörün fiyatına (%86.2) ve markasına (%39.6) çok önem vermektedirler. Traktörün yörede yaygın olması (%46.1), kabinli olması (%35.0), reklamı (%26.3), önceden aynı marka traktöre sahip olma durumu (%41.1) ise diğer önemli faktörlerdir. Üreticiler traktör satın alırken ev halkının tercihini (%31.3), traktörün göze hoş görünmesini (%31.8) ve komşularının bakış açısını (%39.6) önemsiz bulmaktadırlar.
tümosan
Bu tablolarda dikkatinizi çeken nedir ? Biz söyleyelim, amaca uygun olup olmadığı merak edilmemiş. Yani kullanılan traktör gerçekten arazi büyüklüğüne yapılacak işe uygun olup olmadığı belli değil, sorulmamış. Bizce asıl nokta “doğru işe doğru ekipman”dır, işlevselliktir.
Türkiye piyasasında yer etmiş markalar Yanmar, Massey Ferguson, John Deere, Fendt, New Holland, Case, DeutzFahr, Erkunt, Başak, HattatTümosan, Claas bulunuyor. Galerilerine gittiğinizde şaşıracak olmanız normal, çok miktarda farklı modelin piyasada yer aldığı düşünülürse dikkatiniz dağılacaktır. Firmalar arası rekabetin ülkemiz şartlarında “fiyat rekabeti” temelli olduğu düşünülürse yukarıda araştırmada da belirtildiği üzere konu hep fiyattan  açılıyor.
claas
Öncelikle satın alacağınız traktörün kullanım amacını ve şartlarını düşünün;

Arazi büyüklüğü,

Toprak özellikleri,

Diğer ekipmanlar,

İş yükü, üretim şekli,
İklim şartlarını da aklınızın bir köşesine koyun.
Arazi Toplulaştırmanın Dayanılmaz Zorunluluğu
new holland
Türkiye’de çiftçi başına düşen arazi büyüklüğü 60 dekarken bu Amerika’da 1800 dekar dolayındadır. Büyük traktörlerin ülkemiz şartlarında küçük araziye girmesi kaynak israfıdır. Dolasıyla bizim için de ölçeği büyütmek için en önemli mekanizma devlet eliyle düzenlemedir. Arazi toplulaştırma faaliyetleri ile bu büyüklüğün çok hızlı biçimde büyümesi gerekmektedir.
Avrupa’daki kooperatifçilik üreticinin yanında ve etkin makine kullanımı sağlamakta. Elbette arazi ölçeklerinin bizdekine göre kat be kat üstte olduğunu hatırlatmalıyız. Aradaki farkı kapatmak miras sebebiyle dağılan ve küçülen arazilerle mücadele etmek gerekmekte. Arazi toplulaştırma faaliyetlerinde alınacak daha çok yol var.
Belki de köyünüzde, kasabanızda ortak makine almayı düşünürsünüz kim bilir ?

İşleyeceğiniz Toprağa Uygun Tercihte Bulunun

 

case_puma
Satın almada kontrol listenize koyacağınız bir diğer husus da toprağın özellikleri olmalı. Kil oranı yüksek araziler nemli olduklarından çok ağır traktörden kaçınmalısınız. Kum oranı yüksek topraklarda ağırlık bir nebzeye kadar hoş karşılanabilir.
Traktöre takılan  harici ekipmanlara göre kabinli veya kabinsiz olmasını, kullanım zamanı, kuyruk miline ve devrine olan ihtiyaca göre almadan önce listenizi şekillendirin. 
Tarım makineleri alırken, konu uzmanı ziraat mühendislerine danışılmasında fayda bulunmaktadır. Üreticilerimiz bu konuda bilgi almak için ziraat fakültelerinin Tarım Makinaları ve Teknolojileri Mühendisliği bölümlerine ya da ve tarım il/ilçe müdürlükleri, kooperatifler, üretici birlikleri gibi kuruluşlardaki konu uzmanı ziraat mühendislerine başvurabilirler.
Bu noktalara dikkat ederek umuyoruz ki bütçenize en uygun traktörü tercih edeceksiniz.
BONUS: Bu yazımızı John Deere fabrikası üretim hatlarını gösterir video ile noktalıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here