5 Mayıs tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan  2016 Tarımsal Desteklemeler Kararnamesi ile tarım desteklerinde bir takım değişiklikler oldu. Toprak analizi desteğinin kalktığı, tarım danışmanlığı desteklerine sınırlama ve birliklerin destekleme kapsamına alınması yeni dönemin  kritik noktaları şöyle olacak.

Gübre ve mazot desteği alınması için ön şart olarak sunulan toprak analiz desteği yapılmadan üretici yakıt ve gübre desteklerini alamıyordu. Yeni kararname ile gübre ve yakıt desteği birleştirilerek toprak analiz desteği sonlandırıldı.

Ziraat Mühendisleri Odası’ndan yapılan açıklamaya göre toprak analiz desteğinin kaldırılmasının doğuracağı sorunlar özetle şöyle: “Toprak analizlerine, yetiştirilecek bitkiye uygun gübre tavsiye edilmesi için ihtiyaç duyulmaktadır. Toprak analizleri aşırı ve bilinçsiz gübre kullanımının önüne geçilmesi, toprak ve su kaynaklarımızın korunması ve sürdürülebilir tarım için büyük önem taşımaktadır. Gübre satışında ziraat mühendislerinin görev ve sorumluluk almasını sağlayıcı düzenlemelerin olmaması nedeniyle çiftçiye ihtiyacı olan gübrenin tavsiyesinde sorunlar yaşanırken, toprak analiz desteğinin kaldırılması ile bu sorunlar daha da büyüyecektir.
Toprak analizlerinin tarımsal destekleme için şart koşulması sonrası, bu alanda faaliyet göstermek üzere özel ve tüzel kişiler tarafından yatırım yapılarak çok sayıda laboratuar açıldı. Halen toprak analizini yapmaya yetkili 130`u özel sektöre, 72`si ziraat odalarına, 21`i üniversitelere, 11`i belediye ve özel idarelere, 21`i ticaret borsalarına ve 47`si bakanlığa ait olmak üzere toplam 302 laboratuar bulunmaktadır.  Toprak analiz desteğinin kaldırılması ile bu alana yatırım yapmış olanlar ile buralarda istihdam edilen çok sayıda kişi mağdur olacaktır.”
Ziraat Mühendisleri Odası’nın açıklamasında da yer verildiği gibi toprak analizi konusunda faaliyet gösteren çok sayıda laboratuvar var. Bazı belediyeler,kurumlar bu hizmeti çiftçiye ücretsiz olarak veriyor. Dekar başına 2.5 liralık destek, analiz yapılmasını teşvik ediyordu.Kaldı ki, bu analizi yaptırmayana gübre ve mazot desteği verilmiyordu. Doğru olanı, destek olsun,olmasın doğru gübre kullanımı için toprak analizinin yapılmasıdır. Buna rağmen desteğin kaldırılması doğru olmadı.Elbette bu laboratuvarlar yine analiz yapacaklardır. Çiftçiden bedelini alacaklardır. Çiftçilerin bir bölümü para ödememek için analiz yaptırmayacaktır.Bu da bilinçsiz gübre tüketimini artıracaktır.

Tarım danışmanları kapıya konulacak 
Tarımsal Destekleme Kararnamesi’ndeki bir başka değişiklik ise,tarım danışmanları ile ilgili. AKP Hükümeti döneminde yapılan yasal düzenleme ile Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmeti özelleştirildi. 2006 yılından beri bu hizmetleri veren, bünyelerinde danışman istihdam eden üretici örgütleri ve ziraat odaları, tarımsal danışmanlık dernekleri/vakıfları, tarımsal danışmanlık şirketleri ve serbest tarım danışmanlarına destek veriliyordu. Fakat, 2016 Tarımsal Destekleme Kararnamesi’nde  bu desteğin kapsamı daraltıldı. Hizmet verecekler ziraat odası ve üretici örgütleri ile sınırlandırıldı. Tarım danışmanlık şirketleri ve bireysel olarak çiftçilerle sözleşme yapıp danışmanlık hizmeti verenler destekleme kapsamının dışına çıkarıldı. Bu uygulama ile yaklaşık 3 bin tarım danışmanının işsiz kalması anlamına geliyor.
Ayrıca, ziraat odaları ve üretici örgütlerinin istihdam edeceği danışman sayısı da 8’den 2’ye düşürüldü. Geçen yıl her tarımsal işletme için yıllık 600 lira ve hizmet verilebilen toplamda 60 işletme için 36 bin lira olan Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Desteği yerine ziraat odası ve üretici örgütlerine istihdam edilen her bir tarım danışmanı için yıllık 20 bin lira  destek verilecek. Yeni uygulama ile tarım danışmanları çiftçiden koparılarak işsiz bırakılıyor.

Hayvancılık desteğinin yüzde 3’ü Birliklere
Tarımsal Destekleme Kararnamesi’ndeki en önemli değişikliklerden birisi damızlık ve üretici birliklerine destek bütçesinden pay verilmesi oldu. 2016 Tarımsal Destekleme Kararnamesi’ne göre hayvancılık destekleri üreticilere doğrudan ödenecek. Üreticiye ödenecek desteklerden yüzde 2 ile yüzde 3 oranında kesinti yapılarak birliklere verilecek.
Kararnameye göre, koyun keçi desteği,arıcılık desteği, su ürünleri desteğinden yüzde 2, buzağı/malak/besi desteği,süt primi ödemesi,tiftik/yapağı ve koza/ipekböceği desteğinden ise yüzde 3 oranında “Çiftçi Örgütlerini Güçlendirme” adı altında kesinti yapılarak ilgili il birliklerine ödenecek. İl birlikleri ise bu kesintinin yüzde 5’ini bağlı oldukları merkez birliğine ödeyecekler.

 

1 YORUM

  1. yazzık ya bu ne kardeşim hiç program plan olmadan yapılmaz bu işler yaa
    yap boz tahtası
    o kadar işsiz mühendisler ne yapacak akıllıca bir işlem yapında
    görelim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here