Tesla sunar: Güneş enerjili cam kiremitler

0
2940

 

Günümüzün en önemli girişimcilerinden Elon Musk’a ait Tesla uzun süredir üzerinde çalıştığı merakla beklenen güneş enerjili çatı projesini tanıttı. Çatıda kiremitlerin panel haline geldiği bu modelde güneş enerjisinin depolanacağı Powerwall 2 pil üniteleri bir ailenin hem evde kullanacağı elektriği hem de otomobilinin yakıtını güneşten elde edebilmesini imkan tanıyacak.

Powerwall 2 teknolojisi; müstakil ev sahipleri çatılarını kiremit görünümlü panellerle tamamen kaplayabilecek. Bu sayede evin enerji ihtiyacı güneş enerjisinden sağlanabilecek. Güneş panelli kiremitler ( daha doğrusu kiremit görünümlü güneş panelleri) Elon Musk’a göre sıradan çatılar kadar iyi, hatta onlardan daha iyi görünecek. Normal yerden gözlendiğinde hiç bir fikir vermeyen bu kiremit görünümlü güneş panelleri, şeffaf bir teknolojiye sahip olduğundan oldukça normal bir çatı görüntüsü veriyor.

Her biri farklı mimari imaja sahip

Hidrografi yöntemi ile üretilen cam kiremitlerin her biri ev sahibinin kendi beğenisine göre farklı seçeneklere sahip. Ek olarak güneş enerjili kiremitlerin farklı türleri var: Dokulu, Kayraktaşı, Toskana ve Pürüzsüz. Bu farklı modeller aynı işlevi görmesine rağmen estetik olarak eve farklı bir hava katıyor.

Dokulu cam kiremitler

Dokulu cam kiremitler

press_solar_home_2

Kayraktaşı modeli cam kiremitler

Toskan modeli cam kiremitler

Toskana modeli cam kiremitler

Pürüzsüz cam kiremitler

Pürüzsüz cam kiremitler

Tesla cam kiremitlerinin normal kiremitlere göre çok daha dayanıklı. Yapılan testte bilindik klasik kiremit çeşitlerine göre farkını gösteren Tesla cam kiremitler ağırlık diğer kiremitleri paramparça ederken Tesla’nın cam kiremidi sadece çatlıyor.

SolarCity ortaklığıyla üretildi

Ürünler Tesla ve SolarCity’nin ortaklığı ile tasarlandı ve üretildi. Tesla SolarCity’yi 2.6 milyar dolara satın alma planları yaptığı bu süreçte her iki şirketin hissedarları Kasım ayın ortalarına doğru yapılacak bir toplantıda bu işlemin gerçekleşmesi konusunda oy verecek.

Daha güçlü bir Powerwall

Powerwall 2 14 kWh enerji depolayabiliyor. Ayrıca 5 kW enerjiyi sürekli olarak sağlayabilirken en üst seviyede bu rakam 7 kW’a kadar çıkabiliyor. Pilin 10 yıl boyunca sınırsız sayıda şarj edilip kullanılabileceği garantisi veriliyor. Pil evin içinde veya dışında, yere ya da duvara monte edilebiliyor. Powerwall 2’yi dilerseniz direkt enerji kaynağı olarak ya da yedek güç kaynağı olarak kullanabiliyorsunuz.

Güneş enerjisi çözümü için tek adres

Musk güneş enerjisi çözümü için 3 aşama olduğunu söylüyor: Üretim (güneş panelleri), depolama (piller) ve ulaşım (elektrikli araçlar). Musk’ın planı tüm bu ürünleri Tesla adı altında satmak.

Tamamen güneş enerjili yaşama geçmek isteyenler bugüne kadar güneş panellerini başka şirketten satın alıp Powerwall pilleri Tesla’dan alabiliyordu. Şimdi hepsini Tesla’dan almak mümkün. Musk ABD’de her yıl 4-5 milyon yeni çatı yapıldığını, tüm dünyadaki rakamın ise bunun yaklaşık 20 katı olduğunu belirtiyor. Güneş enerjili kiremitler, üzerine güneş enerjisi paneli eklenmiş geleneksel çatılarla yarışabilecek bir fiyatta satılacak. Ancak kiremitleri değişmesi gerekmeyen klasik çatılı evlere güneş paneli yerleştirmek daha karlı olacak.

Güneş enerjili çatının maliyeti ya da ne zaman kullanıma sunulacağı henüz açıklanmadı. Powerwall cihazı ise 5 bin 500 dolara satılıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here