Enerji fiyatları ve bölgesel sorunların ihracatı etkilemesi nedeniyle, nisan ayında tavuk eti üretimi yüzde 9,7, yumurta üretimi yüzde 2,2 azalma kaydetti.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yazılı açıklamasında, kanatlı sektörünün ihracat sancısı yaşadığına dikkati çekerek, 2015’te 1,91 milyon tonla rekor kıran tavuk eti üretiminin, nisan dahil 1 yıllık dönemde 1,86 milyon tona gerilediğini belirtti.

Nisanda tavuk eti üretiminin, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,7 azalarak, 171 bin 794 tondan 155 bin 210 tona indiğini bildiren Bayraktar, tavuk yumurtası üretiminin ise yüzde 2,2 gerileyerek 1 milyar 461 milyon 825 adetten 1 milyar 429 milyon 381 adede düştüğünü kaydetti.

Bayraktar, kanatlı sektörünün büyümesini sürdürmesi için ihracatın düzenli şekilde devamının önemli olduğuna dikkati çeken Bayraktar, “Kanatlı sektörü ihracatındaki sıkıntılar giderilmelidir. Kanatlı sektörü ulaştığı üretim teknolojisi ve boyutuyla yüz akı bir sektörümüz. Bu sektörün ihracatının önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

Üretimdeki düşüşün en büyük sebeplerinden birinin ihracatta yaşanan sıkıntı olduğunu vurgulayan Bayraktar, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin kanatlı eti ihracatı, ocak, şubat, mart ve nisan aylarında geriledi. Geçen yılın aynı ayına göre, ocak ayında, yüzde 56,1 azalmayla 42,2 milyon dolardan 18,5 milyon dolara, şubatta yüzde 34,8 gerilemeyle 42,6 milyon dolardan 27,8 milyon dolara, martta yüzde 35,6 azalmayla 47,4 milyon dolardan 30,5 milyon dolara, nisan ayında yüzde 50 azalmayla 52 milyon dolardan 26 milyon dolara indi.”

İhracat Irak’tan etkilendi

Bayraktar, ihracattaki bu gerilemede Irak’a yapılan ihracattaki düşüşün etkili olduğuna dikkati çekerek, “Bu ülkeye yapılan kanatlı eti ve ürünleri ihracatı, Nisan 2016’da, geçen yılın aynı ayına göre, yüzde 45 azalmayla 30,3 milyon dolardan 16,6 milyon dolara, yumurta ihracatı ise yüzde 33 azalmayla 17,3 milyon dolardan 13 milyon dolara geriledi.” bilgisini verdi.

Bayraktar, ayrıca elektrik fiyatlarının çiftçileri zorladığını vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

“Enerji fiyatları çok yüksek. Enerji maliyetlerinin yüksekliği tavuk eti maliyetlerinin artmasına neden olmakta, ayrıca ihracatta rekabetçi konumda olmamızı engellemektedir. Özellikle yetiştirme kümesleri sanayi tarifesinin de üstünde bir tarifeyle enerji kullanmaktadır. Seralar için yapılan tarife düzenlemesi kümesler için de uygulanmalı, bu üreticilerimizin de indirimli tarifeden elektrik almaları sağlanmalıdır.”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here