Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, son bir yılda tarım ve gıdanın 5,47 milyar dolar dış ticaret fazlası verdiğini, bu rakamın 2015 yılında 5,55 milyar dolar olduğunu belirterek, “Yaş sebze ve meyve ihracat pazarımız olan Rusya ile yapılan görüşmeler olumlu geçse de bu ülkeye ihracatımız henüz başlamamasına rağmen ihracattaki artış önemli.” ifadesini kullandı.

Bayraktar, ağustos ayı dış ticaret verilerini değerlendirdiği yazılı açıklamasında, ağustosta tarım ve gıda ihracatının geçen yılın aynı ayına göre, yüzde 12,5 artışla 1 milyar 130 milyon dolardan, 1 milyar 271 milyon dolara yükseldiğini bildirdi.

Haziran ve temmuz aylarında gerileyen ithalatın ağustos ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20,5 arttığını ve 785 milyon dolardan 946 milyon dolara çıktığını vurgulayan Bayraktar, ocak-ağustos döneminde ithalatın yüzde 4,4 azalmayla 7 milyar 660 milyon dolardan 7 milyar 320 milyon dolara indiğini belirtti.

Şemsi Bayraktar, şöyle devam etti:

“Ocak-ağustos döneminde ihracat 10 milyar 81 milyon dolara çıkarken, ithalat 7 milyar 320 milyon dolarda kaldı, dış ticaret fazlası 2 milyar 761 milyon dolara ulaştı. Son bir yılda, tarım ve gıda 5,47 milyar dolar dış ticaret fazlası verdi. 2015 yılında bu rakam 5,55 milyar dolardı. Yaş sebze ve meyve ihracat pazarımız olan Rusya ile yapılan görüşmeler olumlu geçse de bu ülkeye ihracatımız henüz başlamamasına rağmen ihracattaki artış önemli. Ağustos ayı ihracatı artışında tütün ve tütün ürünleri 82 milyon dolardan 103 milyon dolara, değirmencilik ürünleri 102 milyon dolardan 132 milyon dolara ve süt ürünlerinin 44 milyon dolardan 56 milyon dolara çıkması etkili oldu.”

Türk çiftçisinin, büyük gayretle ürettiği ürünlerin dünya pazarlarında yaşanan rekabete rağmen yer bulduğuna dikkati çeken, Bayraktar, “Çiftçimiz, elinden geleni fazlasıyla yapıyor. Türk çiftçisi üretim ve ihracatta yaşanan tüm sıkıntılara rağmen üretmeye devam ediyor ve bir an önce ihracattaki tıkanmanın sona ermesini bekliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here