Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, tarım ve gıdanın dış ticarete büyük katkı sağladığını belirterek, 2006’dan 2016 yılı haziran sonuna kadar tarım gıda ihracatının 140,1 milyar dolar, ithalatının ise 94,1 milyar dolar olduğunu, 10,5 yılda tarım ve gıdada 46 milyar dolarlık dış ticaret fazlası verildiğini bildirdi.

Bayraktar, yaptığı açıklamada, 2015 yılı ocak-haziran döneminde 8 milyar 186 milyon dolar olan tarım ve gıda ihracatının, bu yılın aynı döneminde yüzde 4 düşüşle 7 milyar 859 milyon dolara, 2015 yılı ocak-haziran döneminde 6 milyar 77 milyon dolar olan ithalatın ise bu yılın aynı döneminde yüzde 7 düşüşle 5 milyar 651 milyon dolara gerilediğini ifade etti.

İhracatta 2015 yılı başından bu yana yaşanan sıkıntıya rağmen tarım ve gıdanın dış ticaret fazlası vermeye devam ettiğine dikkati çeken Bayraktar, “Tarım ve gıda, 10,5 yıllık sürede 46 milyar dolarlık dış ticaret fazlasıyla ekonomiye olağanüstü katkıda bulundu. Tarım gıda ihracatı 10,5 yılda 140,1 milyar dolar, ithalatı ise 94,1 milyar dolar oldu. 2015 yılı Ocak-Haziran döneminde tarım ve gıdanın verdiği dış ticaret fazlası 2 milyar 109 milyon dolardı, bu yılın aynı döneminde 2 milyar 208 milyon dolar oldu. Böyle giderse, tarım ve gıdanın dış ticaret fazlası yine 5,8 milyar doları bulacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Bayraktar, tarımsal ürün ihracatının, Türkiye için önemine işaret ederek, 10 yıl 6 aylık dönemde 63,8 milyar dolarlık meyve ve sebze ihracat yapıldığını bildirdi.

“Tarımdaki potansiyel iyi değerlendirilmeli”

Türkiye’nin tarımdaki potansiyelinin iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Bayraktar, şunları kaydetti:

“Yıllık bazda 150 milyon tonu aşmış olan bitkisel üretimi, verimlilikle veya ekilmeyen geniş alanları tarıma kazandırarak yüzde 25 artırdığımızda, yıllık bazda 37-38 milyon tonluk bir ürün artışına ulaşırız. Mevcut pazarlar zorlanarak ve yeni pazarlar bulunarak çok daha fazla ihracat imkanı yakalayabiliriz hem de üretim açığımız bulunan ürünlerde yeterliliğe ulaşır ithalatı azaltırız. Başta Ortadoğu olmak üzere bölgemizde gıda açığı bulunduğu hepimizin malumudur. Bu pazarlara bizden daha yakın bir üretim fazlası olan ülke yok. Suudi Arabistan pazarına bizim yerimize çok daha uzak ABD, Brezilya, Arjantin, Kanada ve Avustralya ihracat yapıyorsa neyi eksik yaptığımızı ortaya koymamız gerekir.”

Bayraktar, söz konusu dönemde 15,9 milyar dolarla yağlı tohum ve meyveler, 15,6 milyar dolarla hububat, 15,6 milyar dolarla hayvansal ve bitkisel katı ve sıvı yağların ithalatta başı çektiğini belirterek, 94,1 milyar dolarlık ithalatın 47,1 milyar dolarının bu ürünlerin ithalatı için harcandığı bilgisini verdi.

Türkiye’nin bu alanlardaki açığı kapatacak potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Bayraktar, “Acilen sulama yatırımları tamamlanmalı, üretim açığımız olan ürünler daha fazla desteklenmeli, üretim maliyetleri düşürülmeli, verimlilik artırılmalıdır.” değerlendirmesini yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here