Bitki temelli zengin Akdeniz diyeti, bunamanın daha düşük insidansı da dahil olmak üzere çeşitli sağlık fırsatlarını da beraberinde getirir. Temple Üniversitesi’ndeki Lewis Katz Tıp Fakültesi’ndeki araştırmacılar (LKSOM) bilişsel düşüşe karşı koruyucu özel bir bileşen belirlediler: Akdeniz diyetinin önemli bir bileşeni olan ekstra sızma zeytinyağı. Araştırmacılar, 21 Haziran’da çevrimiçi olarak klinik ve translasyonel nöroloji verisi olarak yayınlanan bir çalışmada, sızma zeytinyağının tüketilmesinin bellek ve öğrenme yeteneğini koruduğunu ve beyinde amiloid-beta plaklarının ve nörofibriler yumrularının oluşumunu azalttığını gösteriyor.

Temple ekibi, sızma zeytinyağının önleyici  koruyucu etkilerinin altında yatan mekanizmaları tanımladı. LKSOM’da Farmakoloji ve Mikrobiyoloji Departmanında Profesör olan Domenico Praticò, “Zeytinyağının beyin enflamasyonunu azalttığını keşfettik ancak en önemlisi otofaji olarak bilinen bir işlemi aktive ediyor” dedi. Otofaji, hücrelerin parçalanması ve amiloid plakları ve tau-tıkanıklığı gibi toksinleri ve hücre içi döküntüleri temizleme sürecine verilen isimdir.

Dr. Praticò, “Sızma zeytinyağı ile zenginleştirilen diyetlerle beslenen farelerin beyin hücreleri, daha yüksek seviyelerde otofaji ve azaltılmış amiloid plakaları ve fosforile tau düzeylerine sahipti” dedi. İkinci madde, fosforile tau, beyindeki Alzheimer’in bellek semptomlarından sorumlu olan sinir hücresi işlev bozukluğuna katkıda bulunduğu düşünülen nörofibriller yumrulardan sorumludur.

Önceki araştırmalar, Akdeniz bölgelerinde yaşayan insanların diyetlerinde sızma önleyici zeytinyağının yaygın bir şekilde kullanılmasının, Akdeniz diyetiyle bağlantılı birçok sağlık faydasından büyük ölçüde sorumlu olduğunu ileri sürdü. Dr. Praticò’ya göre, “Sızma zeytinyağının tek başına meyve ve sebzeden daha iyi olduğu ve tekli doymamış bir bitkisel yağ olarak doymuş hayvansal yağlardan daha sağlıklı olduğu düşünülüyor” dedi.

Dr. Praticò ve arkadaşları, sızma zeytinyağı ve bunama arasındaki ilişkiyi araştırmak için köklü bir Alzheimer hastalığı fare modeli kullandılar. Üçlü bir transjenik model olarak bilinen hayvanlar, hafıza bozukluğu, amiloid bunaltıcılar ve nörofibriler gibi hastalıkta üç önemli özelliği geliştirirler.

Araştırmacılar, hayvanları iki gruba ayırdı; bunlardan biri, sızma zeytinyağı ile zenginleştirilmiş bir diyet diyeti ve biri olmadan normal diyet yiyenler aldı. Alzheimer hastalığının semptomları hayvan modelinde ortaya çıkmaya başlamadan önce zeytinyağı, farelerin altı aylıkken diyet içine dahil edildi.

Genel görünüm olarak, iki hayvan grubu arasında fark yoktu. Bununla birlikte, 9 aylık ve 12 aylık zamanlarda, sızma zeytinyağı bakımından zengin diyetteki fareler, çalışma belleğini, mekân hafızasını ve öğrenme yeteneklerini değerlendirmek için tasarlanmış testlerde daha iyi performans gösterdi.

Her iki gruptaki farelerden elde edilen beyin dokuları üzerindeki çalışmalar, sinir hücresi görünümünde ve işlevinde çarpıcı farklılıklar ortaya koymuştur.

Dr. Praticò, “Hemen ortaya çıkan bir şey sinaptik bütünlüğündü” dedi. Sinaps olarak bilinen nöronlar arasındaki bağlantıların bütünlüğü, hayvanlarda sızma zeytin yağı diyetinde korundu. Buna ek olarak, düzenli bir diyetle yapılan farelerle karşılaştırıldığında, zeytinyağındaki hayvanlardan alınan beyin hücreleri, sinir hücresi otofaji aktivasyonunda dramatik bir artış gösterdi ve sonuçta amiloid plaklarının ve fosforile tau seviyelerinin azalmasından sorumlu oldu.

“Bu bizim için heyecan verici bir bulgu” diye açıkladı Dr. Praticò. “Otofaji aktivasyonu sayesinde hafıza ve sinaptik bütünlük korunmuş ve aksi takdirde Alzheimer hastalığına yakalanma ihtimali olan hayvanlardaki patolojik etkiler önemli ölçüde azaltıldı.Bu çok önemli bir bulgu çünkü otofajideki bir azalmanın Alzheimer’in başlangıcını gerilettiğini biliyoruz.”

Dr. Praticò ve arkadaşları, daha önce 12 aylıkken, aynı plakların diyetine ekstra sızma zeytinyağı getirme etkilerini, daha önceden plaklar ve karışıklıklar geliştikçe araştırmayı planlıyorlar. Dr. Praticò, “Genellikle hastada bunama şüphesi bulan bir doktor, bunu fark ettiğinde hastalığın olduğu neredeyse %100 oranda biliyor.” dedi. “Daha sonra diyete eklenen zeytinyağının hastalığı durdurabileceğini veya tersine çevirebileceğini bilmek istiyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here