MHP Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Türkiye’de tarım ve hayvancılıkta yaşanan sorunlara değindi. İsmail Ok, hayvancılık politikalarının üretimi teşvik etmek yerine ithalatı arttırdığını vurgulayarak, 2014’te ithal edilen sığır sayısının 49 bin olduğunu, bugün ise bu sayının 400-450 bin civarında olduğunu ve Türkiye’nin sığır ithalatı konusunda dünya ikincisi konumunda olduğunu iddia etti.

Canlı Hayvan İthalatı 2010’da Artmaya Başladı

Türkiye’de büyük miktarlarda hayvan ithalatına geçiş 2010 yılında yaşandı. 2009 yılında canlı hayvan ithalatına 33 milyon dolar harcanmışken, 2010 yılında bu sayı 333 milyon dolara, 2011’de ise bir milyar doların üzerine çıktı. Dünya Gazetesi’nde tarım ekonomisi konularında yazan Ali Ekber Yıldırım, bu durumu 2008’de çiğ süt fiyatının düşürülmesi sonucunda 1 milyon baş süt ineğinin kesilmesine bağlıyor. Yıldırım, yakın tarihli yazısında 2009’da hayvan sayısının düşmesi ve kırmızı et fiyatlarının artmasıyla birlikte et fiyatlarının düşürülmesi amacıyla ithalata ağırlık verildiğinden bahsediyor. TÜİK verilerine baktığımız zaman son yıllarda canlı hayvan ithalatına ayrılan bütçenin hızla arttığını görüyoruz.

Sığır İthalatı Sayısında ABD’den Sonra İkinci Sırada Türkiye Yer Alıyor

Konuya ithalat tutarlarındaki artış yerine hayvan sayısı üzerinden baktığımız zaman da durum değişmiyor. ABD Tarım Bakanlığı’nın Ekim 2016’da yayınlanan Hayvancılık ve Tavukçuluk: Dünya Piyasaları ve Ticaret Raporu’na göre Türkiye, sığır ithalatı konusunda ABD’den sonra ikinci sırada yer alıyor. 2014’te 49 bin baş sığır ithal eden Türkiye, 2016’da bugüne kadar 400 bin sığır ithal etmiş. 2017’nin Ekim ayına kadar ise 490 bin baş sığır ithal etmesi bekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here