Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ginseng bitkisinin deneme ekimi yapıldı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM), orman köylülerine yeni gelir kapıları açmak amacıyla yeni bir projeyi hayata geçiriyor. Birçok hastalığın tedavisinde ve kozmetik sektöründe kullanılan kırmızı Kore ginsenginin (panax ginseng) deneme ekimi çalışmalarına başlandı. Projenin başarıya ulaşması halinde orman köylülerinin gelirlerinde önemli artış yaşanması bekleniyor.

Beş bin yıllık geçmişi olan, kökleri insan vücuduna benzediğinden “insan otu” ismini alan ve çok yıllık bir bitki türü olan ginseng, güçlü iyileştirme özelliklerinden dolayı botanik ismini Yunancada “panax” yani “tam iyileştirme”den alıyor. Bu bitkinin Türkiye’de yetiştirilmesi konusunda OGM ve Güney Kore Hükümeti’nin işbirliğinde deneme ekim çalışmaları başladı.

Ginsenglerin boyu 20 santimetreye ulaştı

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ginsengle ilgili çalışmalara 2015’te deneme alanlarının lokasyon seçimi ve toprak işleme anlamında başladıklarını, bu işleri tamamladıklarını söyledi.

Mart ayında Türkiye’yi ziyaret eden Güney Koreli uzmanlarla, oluşturulan deneme alanlarında tohum ve yumru ekimi çalışmalarını gerçekleştirdiklerini aktaran Eroğlu, şu anda yumrudan ekimi yapılan alanlarda ginsenglerin yaklaşık 20 santimetre boya ulaştığını belirti.

Ginsenglerin yapraklanmasını da tamamladığını belirten Bakan Eroğlu, “Günlük olarak meteorolojik ve fenolojik faktörlerin izlendiği ve kayıt altına alındığı deneme parsellerinde yetiştirilen ginsengler, tohum verme aşamasına ulaştıktan sonra, projede tohum toplama ve yaygınlaştırma aşamasına geçeceğiz.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here