Pamuk hasadı Pamuk Araştırma Enstitüsü’nde çalışma yapan görevliler Pamuk tohumu numuneleri Nazilli Pamuk Üretme Enstitüsü Müdür Vekili Mehmet Çoban ile röportaj Nazilli Pamuk Üretme Enstitüsü Islah Genetik Bölümün’de görevli Ziraat Mühendisi Volkan Sezener ile röportaj “Sezener” ve “Naz”a çiftçi ilgisi Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsünde ıslahı tamamlanan ve çiftçilerin kullanımına sunulan “Sezener 76” ve “Naz 07” isimli yerli pamuk tohumları iki günde tükendi Enstitü müdür vekili Çoban: -“Türk çiftçisine daha karlı üretim yapabileceği çeşitler sunuyoruz.

Pamuk hasadı Pamuk Araştırma Enstitüsü’nde çalışma yapan görevliler Pamuk tohumu numuneleri Nazilli Pamuk Üretme Enstitüsü Müdür Vekili  Mehmet Çoban ile röportaj Nazilli Pamuk Üretme Enstitüsü Islah Genetik Bölümün’de görevli Ziraat Mühendisi Volkan Sezener ile röportaj “Sezener” ve “Naz”a çiftçi ilgisi Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsünde ıslahı tamamlanan ve çiftçilerin kullanımına sunulan “Sezener 76” ve “Naz 07” isimli yerli pamuk tohumları iki günde tükendi Enstitü müdür vekili Çoban: -“Türk çiftçisine daha karlı üretim yapabileceği çeşitler sunuyoruz. 2015 yılında tescil ettirdiğimiz Sezener 76 ve Naz 07 isimli tohumlar, yüksek kalite ve verimlilik sağlıyor”

Aydın’ın  Nazilli ilçesinde yer alan Pamuk Araştırma Enstitüsü tarafından ıslahı tamamlanan iki yerli pamuk tohumu, çiftçilerin kullanımına sunuldu. Daha yüksek verim ve kalite imkanı sunan tohumlar 2 günde tükendi. Nazilli Pamuk Üretme Enstitüsü Müdür Vekili  Mehmet Çoban, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1934 yılında kurulan enstitüde 1959’dan bu yana tohum ıslah çalışması yapıldığını ve bugüne kadar 37 pamuk çeşidini çiftçilerin kullanımına sunduklarını belirtti. Türkiye şartlarına özel çeşitler geliştirmeye odaklandıklarını, üreticiden aldıkları geri dönüşler ve teknolojik gelişmeleri çalışmalara hızla yansıttıklarını dile getiren Çoban, bu yıl “Sezener 76” ve “Naz 07” isimli tohum çeşitlerini üreticinin kullanımına sunduklarını kaydetti. Çoban, “Türk çiftçisine daha karlı üretim yapabileceği çeşitler sunuyoruz. 2015 yılında tescil ettirdiğimiz iki çeşit, yüksek kalite ve verimlilik sağlıyor. Bu türlerin çiftçinin yüzünü güldüreceğine inanıyoruz, çiftçilerle yaptığımız toplantının ardından elimizde bulunan Sezener 76 çeşidi için elimizdeki tüm stoku çiftçilerimize satmış bulunmaktayız. Önümüzdeki yıl daha da artış olacağını düşünüyoruz.” dedi. Yeni geliştirilen “Sezener 76″ tohumunun hastalıklara ve fırtınaya dayanıklı geliştirildiğini, özellikle  Söke’deki üretim kalitesini önemli ölçüde artıracağını ifade eden Çoban, ” Türkiye standartlarında elyaf uzunluğu 29-30 milimetre iken Sezener 76, 30-31 milimetre lif uzunluğuna sahip.” diye konuştu. Türkiye’ye yayılacak Nazilli Pamuk Üretme Enstitüsü Islah  Genetik Bölümünde görevli ziraat mühendisi Volkan Sezener, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın yerli üretim konusundaki hassasiyeti kapsamında çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, “Sezener 76” ve “Naz 07″nin ıslah çalışmalarına 2003 yılında başladıklarını dile getirdi. Her iki çeşidin ülke ekonomisine büyük kazanç sağlayacağını aktaran Sezener, şöyle konuştu: “Tohumlarımız dünyaca ünlü  Egepamuğunun lif kalitesini yakalamış ve hatta daha da kaliteli olmuştur. Hem de verim açısından bölgemizde yaygın olarak ekilen çeşitlere göre daha verimlidir. Bu çeşitleri çiftçilere tanıttığımız toplantılar sonrasında elimizdeki stoklar tükendi. Biz bu tohumların üretimine seneye devam edeceğiz, daha geniş alanlarda ekimini sağlayacağız. Şimdilik sadece  Ege Bölgesi’nde çalışmalarımız devam etti, önümüzdeki dönem  Şanlıurfa,  Diyarbakır ve  Adana’da da bu çeşitleri deneyeceğiz ve tüm  Türkiye’ye yayılmalarını sağlayacağız.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here