Türkiye’nin pamuk üretiminin yarısına yakını gerçekleştiren Şanlıurfa’da, bu yıl rekoltenin artması bekleniyor.

Halk arasında “beyaz altın” olarak nitelendirilen pamuk, kentteki önemli tarım ürünleri arasında yer alıyor. Lifiyle tekstile, çiğidiyle yağ sanayisine, küspesiyle de hayvancılık sektörüne ham madde sağlayan pamuğun bu yıl da üreticisinin yüzünü güldürmesi bekleniyor.

Ağırlıklı olarak Harran Ovası’yla Akçakale ilçesinde yetiştirilen pamukta, geçen yıla oranla bu yıl ekili alanlar biraz daha azalsa da 100 bin ton daha fazla rekolte beklentisi üreticileri umutlandırıyor.

Şanlıurfa Ticaret Borsası (ŞUTB) Başkan Yardımcısı Cemal Yıldız, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin önemli pamuk üretim merkezlerinden Şanlıurfa’da geçen yıl 1 milyon 536 bin dekar alanda 845 bin ton pamuk üretildiğini belirtti.

Bu yıl kent genelinde pamuk ekim alanının geçen yıla oranla az miktarda, yaklaşık 11 bin dekar azaldığını aktaran Yıldız, ancak bunun rekolteyi etkilemediğini ifade etti. Yıldız, “Bu yıl 1 milyon 525 bin dekar alanda pamuk ekildiğini tahmin ediyoruz, rekolteyi ise 945 bin ton olarak bekliyoruz.” dedi.

‘Fiyatlarda ciddi bir değişim yok’

Kütlü pamuğun kilogramının fiyatının 2 lira olduğunu kaydeden Yıldız, presli pamuğun ise 5,40 lira civarında alıcı bulduğunu ve fiyatlarda yıllık bazda ciddi bir değişim beklenmediğini ifade etti.

Harran Üniversitesi (HRÜ) Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Rıza Öztürkmen de Türkiye’deki toplam pamuk üretiminin yüzde 44’ünü gerçekleştiren Şanlıurfa’da hasadın eylülde başlayacağını söyledi.

Şanlıurfa çiftçisinin artık pamuk tarımını çok iyi bildiğini belirten Öztürkmen, çiftçilerin ve mühendislerin pamuktaki hastalıkları, zararları ve verim unsurlarını belirlediklerini anlattı. Öztürkmen, “Pamukta rekoltenin geçen yıl gibi yüksek olacağını ve üretimin artacağını düşünüyorum. Şanlıurfa, pamuk için önemli bir yerdir.” dedi.

Çiftçilere, sağlıklı pamuk üretimi için mutlaka bir tarım danışmanıyla tarlalarını gözlemlemelerini öneren Öztürkmen, “Çünkü ne kadar az masraf yapılırsa gelir de artacaktır. Yani na kadar az gübre kullanırsak ne kadar az ilaç atarsak masrafımız az gelirimiz çok olacaktır. Çiftçilerimiz kullanacakları ilaçları mutlaka ruhsatlı ziraat mühendislerine danışarak en iyi ilacı en iyi zamanda en en iyi dozda kullanmalarını tavsiye ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Pamuğun fiyatında da ciddi bir değişiklik beklenmediğini aktaran Öztürkmen, “Dünya borsalarına ve piyasalarına baktığımızda pamuğumuzun kıymetli olacağını ve fiyatının biraz yüksek olacağı düşünülüyor.” diye konuştu.

Üreticinin gözü fiyatta

Çiftçilerden İbrahim Kayar, bu yıl pamukta verimli bir dönem geçirdiklerini belirtti.

Kent genelinde yaşanan kuraklık nedeniyle geçen yıllara oranla bir daha fazla zararlıyla mücadele etmek zorunda kaldıklarını anlatan Kayar, ancak verimin bundan etkilenmediğini ifade etti.

Pamuk fiyatlarıyla ilgili Kayar, “Bu sene verimin yüksek olacağını tahmin ediyoruz. İnşallah fiyatlar da yüksek olursa çiftçiler olarak mutlu oluruz.” dedi.

Hakan Demir de bu yıl üründen umutlu olduklarını, iyi fiyat beklediklerini dile getirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here