Suriye-Rusya serbest bölge anlaşması

Rus heyeti tarafından Suriye’ye yapılan ziyarette Moskova ve Şam tarafından tarımsal ürünler için ‘yeşil bir gümrük koridoru’ oluşturulmasına ilişkin bir anlaşma imzalandı.

Rusya Başbakan Yardımcısı Dimitri Rogozin’in TASS’a yaptığını açıklamada  “Biz Suriye halkının yüksek kalitede ürün yetiştirmede zorlandığını görüyoruz.Suriyelilerin Rus pazarına yüksek kaliteli ürünler üretmesiyle binlerce Suriyeliye iş kapısı açılacak bunun için çok çalışıyoruz.Bugün burada anlaşmaya vardık.” 

Rogozin, ekonomik yardımı görüşmek üzere Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile bir araya gelen Rus heyetine başkanlık etti. Kendisi ticaret ve ekonomik, bilimsel ve teknik işbirliği için bir Rus-Suriye komisyonunun eşbaşkanlığını yapıyor.

“Suriye petrol ve tahıl satan için kullanılan başarılı bir ülkeydi. Şimdi halkın taleplerini karşılamak için ne petrol ne tahıl, ne de diğer birçok ürün var.” Rogozin komisyon olarak ülkeyi desteklemek için başka hangi ürünleri alabileceklerine bakacaklarını sözlerine ekledi.

Rus sanayi şirketlerinin başkanları Cumhurbaşkanı Esad için enerji ve ulaştırma projelerini amacıyla bu heyetle birlikte Şam’a vardı.Rogozin “Suriye her Rus şirket için en  tercih edilen pazarı sunacağına garanti ederi.,” dedi.

Suriye iki yıl önce Rusya ile serbest ticaret bölgesinin bir parçası olmak için başvurdu. Ülkede savaş başlamadan bu yana müzakereler devam ediyordu.

Suriye Başbakanı Wael el-Halqi’ye göre, iki ülke savaştan yıpranmış ekonomide enerji, ticaret, finans ve diğer sektörlerini geliştirmek için yaklaşık bir milyar dolar değerinde anlaşma imzaladı.

Suriye, Rusya’ya kıyıda petrol ve doğalgaz keşfetme ve geliştirme için topraklar teklif etti. Özellikle Rusya, Baniyas rafinerisini yenilemek amacıyla İran ve Venezuela ile bir rafineriyi inşa etmeye davet edildi.

Taraflar ayrıca, transferleri kolaylaştıracak ortak bir banka kurulmasını hedefliyor. Banka, ülkenin merkez bankaları tarafından 50-50 kontrol edilecek bir yapıya sahip olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here