Söke Ticaret Borsası Başkanı Salih Deniz Günal, pamuk üreticisinin gübre atma dönemi için tarlaya indiğini söyledi. Günal, yasaklanan nitratlı gübrenin depoda uzun süre tutulamayacağını bir anca karar verilmesi gerektiğini ifade etti..

Büyük bölümü Söke’de olmak üzere Aydın’da 600 bin dekar arazide pamuk ekiminin yapıldığını, bölgede üretilen uzun elyaf pamuğun yüksek kalitesi nedeniyle tekstil sanayisinde tercih edildiğini ifade eden Günal, üke ortalamasının üzerinde verimlilik oranına sahip olduklarını belirtti.

Pamuğun iklimsel değişikliklere karşı hassas bir ürün olduğunu, geçen yıl Söke’de bu nedenlerle yüzde 15 üretim daralması görüldüğünü kaydeden Günal, bu yıl iklimsel değişikliklerin yanında kullanılan gübrenin değişmesinin de etkisi olmasından endişe ettiklerini bildirdi.

‘Üretici alternatif gübrelere yöneldi’

Üreticinin nitratlı gübrenin yasaklanmasının ardından alternatif gübrelere yöneldiğine işaret eden Günal, “Çiftçinin nitratlı gübre kullanmasının temel amacı aslında bitkiye azot vermektir. Azotlu gübre de sadece nitrat değildir ama nitratlı gübre şu dönemde verilmesi gereken bir gübreydi. Bu ürün alternatifsiz değil. Sadece herkes tarafından kullanılan bir ürünün bir anda yasaklanması olumsuz etki yarattı. Bunu da aşacağız. Yasağın güvenlik nedeniyle getirilmesi nedeniyle üretici de destekliyor. Ancak en büyük sıkıntımız üretim programını yapmış, hangi dönemde nasıl gübre vereceğini bilen çiftçinin tam nitratı kullanacağı sırada bu ürünün aniden piyasadan çekilmesi oldu. Yasak kararı, üretim sürecinin başında söylenseydi çiftçi kendini ona göre ayarlardı.” diye konuştu.

Pamuk üreticisinin nitratın en yakın alternatifi olan amonyum sülfat ve üre tipi gübrelere yöneldiğini, bu gübrelerin ürüne olan etkisinin ancak hasat döneminde görülebileceğini dile getiren Günal, bu yıl Söke Ovası’nda 300 bin ton pamuk üretilmesinin beklendiğini kaydetti.

Günal, satışı yasaklanan nitratlı gübrelerin karar sonrası depolarda bekletildiğini, bununla ilgili kararın bir an önce verilmesi gerektiğini de belirterek, “Bu gübrelerin depoda uzun süre bekletilmesi halinde içindeki azot buharlaşır. Bayiler nezdindeki bu sorunun da bir an önce çözülmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here