Türkiye’nin önemli pamuk üretim merkezlerinden Ege Bölgesi’nde pamuk ekimine başlandı.  Söke Ovası’ndaki üreticiler, sezon öncesi destekleme primi fiyatlarını bekliyor.

Büyük  Menderes Nehri’nin beslediği  Söke Ovası’nda çiftçiler, pamuk sezonu öncesi arazi hazırlıklarını tamamladı. Topraklarını tuzdan arındıran üreticiler, tarlalarda düzleştirme çalışmasını da bitirdi. Ekecekleri tohumları hazırlayan üreticiler, traktörlerin arkasına bağladıkları ekipmanlarla pamuk tohumlarını toprakla buluşturmaya başladı.

Ulusal Pamuk Konseyi Başkanı Barış Kocagöz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, destekleme primlerinin açıklanması için Ulusal Pamuk Konseyi olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına başvuruda bulunduklarını kaydetti.

Primlerin henüz açıklanmadığı için üreticinin önünü göremediğini ifade eden Kocagöz, “Üreticilerimiz, ektiği ürüne ne destekleme alacağını bilmeden planlama yapmak istemiyor ancak bir yandan da ekim dönemi geçiyor. Şu anda pamuk ekiliyor, destekleme priminin açıklanmaması nedeniyle kafasında soru işareti olan üreticiler, başka ürüne yönelebilir. Eğer destekleme primi ekim öncesi açıklanırsa ve üretici de beklediği rakamı duyabilirse üretimin daha da artabileceğini düşünüyoruz.” dedi.

Söke Ziraat Odası Başkanı  Kemal Kocabaş da ovada yaklaşık 400 bin dekar arazide pamuk üretildiğini, bunun da  Türkiye’nin toplam pamuk üretiminin yaklaşık yüzde 10’una denk geldiğini söyledi.

Söke’nin, Ege Bölgesi’nde en fazla pamuk üretilen ilçe olduğuna dikkati çeken  Kocabaş, “Türkiye’de üretici pamuktan kaçarken,  Söke ovası inadına pamuk üretimine devam ediyor. Bunun asıl sebeplerinde birisi, toprak yapısı ile iklim şartlarının elverişli olması.” diye konuştu.

Kocabaş, her yıl pamuk dikimi öncesi kilogram başına düşen destekleme priminin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından açıklandığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Devletimizden ve hükümetimizden pamuk destekleme priminin kilogram başına en az 85 kuruş olmasını talep ediyoruz. Bu taleplerimiz inşallah bu yıl gerçekleşir. Çünkü geçmiş yıllarda her zaman destekleme primleri daha üretici tohumunu toprakla buluşturmadan açıklanırdı. Bu yıl henüz açıklanmadı. Prim oranının açıklanmaması ekim alanlarının daralmasına ve üreticilerin endişelenmesine sebep oluyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here