Türkiye’nin önemli patates üretim merkezlerinden Nevşehir’de üreticiler, fiyatların düşük olması gerekçesiyle yazlık patates hasadını erteliyor.

Yılda yaklaşık 500 bin ton patates üretilen Nevşehir’de, ekim zamanına göre yazlık ve kışlık olmak üzere iki dönem ürün hasadı yapılıyor. Yazlık patates türleri, ağustos ayında, kışlık patatesler ise ekim ayında tarladan sökülüyor.

Fiyatların düşük olmasından yakınan üreticiler, bu yıl hasadı geciktiriyor.

Nevşehir Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Altınışık, ilk hasat döneminin başlamasına rağmen çiftçinin patates fiyatının düşük olması nedeniyle ürününü tarlada beklettiğini söyledi. Altınışık, “Nevşehir genelinde 14 bin dekar alana yazlık patates ekimi yapıldı. Yaklaşık 60 bin ton verim beklentimiz var. Bir kısmı söküldü ancak fiyatın düşük seyretmesi nedeniyle önemli kısmının hasadı yapılmıyor. Patates şu an tarladan 25-30 kuruşa alıcı buluyor. Bu durum çiftçi için çok büyük kayıp demektir.” diye konuştu.

İşçi ve diğer giderler nedeniyle 1 kilogram patatesin yaklaşık 40 kuruşa mal olduğunu kaydeden Altınışık, fiyatların düşük seyretmesi nedeniyle üreticilerin yaklaşık 50 bin ton patatesi tarlada beklettiğini anlattı.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkililerinden ay sonunda Irak ve Suriye’ye ihracat yapılacağı yönünde bilgi aldıklarını, bunun gerçekleşmesi halinde fiyatın 45 kuruşa kadar yükseleceğini ifade eden Altınışık, şöyle devam etti:

“Ekili arazilerde geçen yıla göre bir artış yok. Yazlık patates ekimi il genelindeki tarlaların yüzde 20’sine yapılmıştı, yaklaşık 60 bin ton rekolte bekliyoruz. Tarladan kilogram satış fiyatı 25-30 kuruş aralığında olunca çiftçi hasat yapma taraftarı değil. Çünkü işçi ve çuval masrafları kilogramda 10 kuruşa tekabül ediyor yani üreticiye 20 kuruş kalıyor. Halbuki tüm giderlerle hesap edildiğinde bu gider 40 kuruştur. Çiftçi haklı olarak yarı yarıya zarar etmek istemiyor. Geçen yıl ağustos ayında tarladan satışlarda patatesin kilosu 55-60 kuruştan alıcı bulmuştu. Bu yıl 25-30 kuruşa düşen fiyatlar böyle giderse üreticiyi çok zor günler bekliyor. Ancak, patates yurt dışına gidecek olursa fiyat 45 kuruşa kadar yükselir.”

Üretici ihracat bekliyor

Patates üreticilerinden Mehmet Özer de bölgedeki geniş tarım arazilerinin neredeyse tamamında patates ekimi yapıldığını, satış fiyatının ise maliyetin altında olduğunu savundu.

Çiftçilerin ekonomik açıdan sıkıntılı bir sürece girdiğini dile getiren Özer, patates üreticilerinin başlıca beklentisinin ihracat yollarının açılması olduğunu kaydetti.

Özer, “Geçen yıl birçok çiftçi mahsul para etmediği için borçlarını yapılandırarak erteledi. Ancak bu yıl da fiyat düşük olunca çiftçi zor duruma düştü. Aşırı sıcaklar nedeniyle verim de fiyat da düşük. Bugün 20 kuruş olan kilogram fiyatının en asgari 50-60 kuruş olması lazım. Patates üreticisinin en büyük beklentisi ihracat yollarının açılmasıdır.” şeklinde konuştu.

21 yıldır patates üreticiliği yaptığını anlatan Bayram Sucu ise “Fiyat düşük olduğu için söküm yapamıyoruz. Patatesin maliyeti 40 kuruş ama 20 kuruştan satılıyor. Geçen yıl hasat sezonunda 60 kuruştan satılmıştı daha sonra fiyatı 10 kuruşa kadar düştü. Bazı çiftçiler geçen yıl da zarar etmişti yeniden zararına satış çiftçiyi çok sıkıntıya düşürür.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here