1. İnternetten alınan ürünlerin gelmesi çok uzun sürer!

Düşünülenin aksine internetten alınan ürünler, o kadar da geç gelmiyor. E-ticaret siteleri arasında farklılıklar görülmesine rağmen, ek bir ücret karşılığında aynı gün sipariş gönderimi yapan ve gün içerisinde kullanıcıya ulaşmasını sağlayan e-ticaret siteleri de mevcut.

2. İptal veya iade süreci çok zorlu!

İptal ve iade süreci aslında sanıldığı kadar zor bir süreç değil. Online alışveriş yapan bir tüketici, satın aldığı ürünü 14 gün içerisinde, gerekçe göstermesine gerek kalmadan ve cezai şart ödemeden, kullanılmamış olarak iade etme hakkına sahiptir. Üstelik bu ibare, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’unda geçmektedir.

3. İnternetten alışveriş güvenli değildir

Online alışverişte tüketicinin en büyük endişelerinden biri güvenliktir. Hiçbir e-ticaret sitesine araştırma yapmadan güvenmek doğru olmaz fakat, bazı ön araştırmalar yapılarak hakkında bilgi edinilebilir. Örneğin sitenin kime ait olduğu, ne kadar süredir faaliyette olduğu gibi bilgilere ulaşılabilir. Bunun dışında kullanıcıların yorum yapabildiği fiyat karşılaştırma sitelerinden de yararlanılabilir.

4. Aldığım ürün bozulursa ya da bozuk ürün yollanırsa çok uğraşmak gerekir!

Güvenilir e-ticaret siteleri, kasti şekilde bozuk ürün yollamaz. Fakat tedarikçi firmadan aldığı ürünlerin hatalı gelme olasılığı vardır ya da ürün tüketici tarafından kullanırken bozulabilir. Güvenilir online alışveriş siteleri, böyle durumlara alternatif çözümler sunar.

5. Online alışverişin ardından ihtiyacım olduğunda muhatap bulamam!

Artık büyük şirketler gibi, online alışveriş sitelerinin de bünyesinde çağrı merkezleri bulunmaktadır. Bu çağrı merkezleri tüketicilerden gelen sorulara mümkün olduğunca hızlı yanıt vermeye çalışır. Tüketici, bu numaraya ulaşarak herhangi bir sorun olduğunda, sorununu çağrı merkezine iletebilir ve destek alabilir.

6. Ya sahte ürün gönderirlerse?

Tüketicilerin online alışveriş sitelerinden alışveriş yapmadan önce araştırma yapması burada önemlidir. Güvenilir bir online alışveriş sitesi sadece orijinal ürün satar.

7. Elektronik ürünleri garanti belgesiz gönderebilirler!

Güvenilir alışveriş siteleri, garantili bir ürünü gönderirken garanti belgesini de yanında mutlaka gönderir. Eğer ürün tüketiciye direkt olarak üretici tarafından ulaştırılıyorsa ve garanti belgesi ulaşılan ürünle birlikte gelmediyse, tüketicinin garanti belgesini talep etme hakkı bulunmaktadır.

8. Online alışveriş yapmak zor iş!

Online alışveriş birçok yönden çok daha kolaydır. Özellikle çok sıcak ve soğuk havalarda mağazaya gitmek zorunda kalmazsınız. Evinizin veya iş yerinizin konforunda istediğiniz saatte online alışverişinizi yapmanız mümkün. Üstelik fiyat karşılaştırma sitelerinden de en uygun fiyatlı ürünü bulur ve istediğiniz ürünü uygun fiyata satın almış olursunuz. Üstelik ürünü taşımak zorunda kalmazsınız. Ürün doğrudan belirttiğiniz adrese gönderilir.

9. E-ticaret siteleri avantajlı ama bu avantajın sebebi kalitesiz ürün olabilir.

Online alışverişte aldığınız ürünlerin, mağazadan aldığınız ürünlere göre daha ucuz olmasının sebebi, mağaza kirası, mağaza çalışan maliyeti gibi masraflarının olmamasıdır. Bu tarz masrafları olmadığı için, tüketiciler online alışverişle istediği ürünlere daha ucuza sahip olabilirler. Online alışverişin en büyük avantajlarından biri de budur.

10. Siparişi verdikten sonra paketimin takibini yapamam.

Güvenilir online alışveriş sitelerinin, sipariş sonrasında, tüketicilerin ürünlerini takip edebileceği takip sistemleri bulunmakta. Bu sayede müşteriler, ürünlerin paketlenmesinden kargo aracına yüklenmesine kadar bütün aşamalardan online olarak haberdar olabiliyor. Ayrıca bazı kargo firmaları da kendi takip numaralarını müşterilere ileterek müşterilere kolaylık sağlamakta.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here