2014 yerel seçimlerinde, Tunceli’nin Ovacık ilçesinde Türkiye Komünist Partisi’nden Fatih Mehmet Maçoğlu, belediye başkanı olarak seçilmişti. Türk siyasi tarihinde bir ilk olan bu durumun sonuçları herkes tarafından merakla bekleniyordu.

Geçtiğimiz dönemde belediyeye ait arazilerde nohut ve fasulye üretip satan komünist yönetim, bu ürünlerin satışından elde ettiği gelirlerle, ihtiyaç sahibi ailelere yardımda bulunmuş ve ilçedeki öğrencilere burs vermeye başlamıştı.

2. Nohut ve fasulyeden sonra ‘komünist bal’

Kamuoyunda ‘komünist fasulye’ ve ‘komünist nohut’ olarak bahsedilen bu ürünler büyük ilgi çekmişti. Tüm ülkede adeta bir sosyal deney gibi izlenen Ovacık belediyesi, nohut ve fasulyenin ardından şimdi de ‘komünist bal’ üretti. Bölgede, tamamen organik yöntemlerle bal üreticiliği yaptığı tespit edilen 40 bal üreticisinin ürünleri, internet üzerinden satışa sunulacak.

Tunceli Arıcılar Birliği ile ortak olarak yürütülen proje kapsamında bölgedeki arıcıların gelirlerinin artırılması ve katkısız balların tüm Türkiye’ye sunulması amaçlanıyor. Proje ile ilgili konuşan Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, geçen sene üretilen ürünleri alanların “Komünist fasulye, nohut aldık” dediklerini, bu yıl da ‘komünist bal’ın literatüre kazandırılacağını söyledi.

Maçoğlu “Bu doğal balı tadanlar, muhtemeldir hem bizim tadımızı alacaklar, hem komünistleşecekler” dedi. Maçoğlu’nun arıcılarla birlikte çalışırken çekilen bir fotoğrafı Twitter’da kendi adına açılan bir hesap üzerinden paylaşıldı. Maçoğlu’nun giydiği arıcı kıyafetini astronot kıyafetine benzeten tweet binlerce kez beğenildi.

Ovacık Belediyesi, önceki dönemlerde de komünist belediye başkanının ilçede ücretsiz ulaşım hizmeti sağlaması ve şeffaflık sembolü olarak belediye binasının kapısını kaldırtması ile adından söz ettirmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here