Amasya’nın Suluova ilçesinde yaşayan Mehmet Yener, 4 yıl önce arkadaşının hediye ettiği iki kazı kesmeye kıyamayınca, onlardan aldığı yavrulardan yetiştirdiği kazlarla yaklaşık 600 kazın bulunduğu çiftlik oluşturdu.Kolay köyünde yaşayan Yener, 4 yıl önce bir arkadaşının hediye ettiği 2 kazı kesip, kendisine gelen misafire ikram etmek istedi.
5847ec38ae78492ccc066fdf

Ancak kazları kesmeye kıyamayan ve beslemeye devam eden Yener, yavruları da olunca kaz çiftliği kurmaya karar verdi. Aradan geçen zamanda işini büyüten Yener, çevre illerdeki şarküteri ve restoranlara kaz satışı yapıyor.Yener, ayrıca evinin yanında açtığı lokantada da eşiyle kaz tiridi pişirerek, müşterilerinin beğenisine sunuyor.Yener, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukluğundan beri hayvancılıkla uğraştığını ancak 4 yıl önce zarar edince bu işi bırakmak zorunda kaldığını belirtti.

5847ec34cbbf342d84d851a6

Bu sıralar bir arkadaşının kendisine bir çift kaz hediye ettiğini anlatan Yener, “Onları beslemeye başladım.Birgün bir misafirim geldi, kazları kesip, ikram etmek istedim ama sonra onlara kıyamadım. Ardından kazları damızlığa bıraktım.” dedi.İlk yıl 10 yavru aldığını, sonraki yıllarda büyüyen kazlarının çoğaldığını vurgulayan Yener, satın aldıklarıyla bugün 600 civarında kazı bulunduğunu kaydetti.Ürettiği kazları çevre illere sattığını bildiren Yener,”İşi eşimle birlikte yürütüyoruz. İşte başarılı olmamda eşimin büyük payı var.Çünkü bu iş ilgi istiyor. Kazların yemlerini tarlamda üretiyorum, böylece maliyeti fazla olmuyor.Küçükbaş hayvancılık için sermaye gerekiyor, bakım maliyetleri de yüksek. Bir koyundan yılda 1 kuzu alıyorsun. Kazdan ise 7-8 yavru alınabiliyor.” ifadelerini kullandı.

5847ec2ba781b636389f987a
Yener, evinin yanına açtığı lokantada müşterine kaz tiridi yaptığını belirterek, “Yetiştirdiğim kazlardan vatandaşlarımıza tirit hizmeti de sunuyoruz.Organik beslenen kazdan tirit, bulgur pilavı, evde yaptığımız yufka ve ayranla hizmet veriyoruz. Doğal bir ortamda doğal kaz eti yemek isteyen herkesi davet ediyorum.” diye konuştu.
5847ec30ae78492ccc066fdd
Mehmet Yener’in eşi Semra Yener ise kaz yetiştirmenin zevkli ama yorucu bir iş olduğuna değinerek,”Bu işe girmeden önce eşimle oturup, istişare ettik. Şimdi alın terimizle ekmeğimizi kazanıyoruz. İşimizden memnunuz.” dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here