Nobel ödüllü 109 bilimci yayınladığı bir açıklamada genetiği değiştirilmiş organizma ve gıdaların sağlığa zararlı olmadığını ve dünyadaki açlığı durdurabilmek için bu gıdaların önemli bir rolü olduğunu ifade etti. Açıklamada, GDO’ya karşı çıkanların, besleyici gıdaların açlık problemi çeken insanlara ulaşmasına engel olduğu belirtildi.

Greenpeace’in bu alanda yaptığı çalışmalar açıklamada şu şekilde eleştirildi: “Greenpeace, Afrika ve güneydoğu Asya’daki en fakir insanların üzerinde en büyük etkiye sahip olan vitamin A eksikliği (VAD) sebebiyle oluşan hastalıkları ve ölümleri önleme potansiyeli bulunan Altın Pirinç’e (Golden Rice) karşı mücadelede baş rolü oynuyor.”

Mısır ve bakteri genlerini bünyesinde bulunduran Altın Pirinç gibi GDO’lu gıdaları savunanlar, bunların ihtiyaç duyulan besini sağlamak için etkili araçlar olduğunu öne sürüyor. Karşı çıkanlar ise genleri doğal olmayan yollarla değişmiş ürünlerin mevcut tarım ürünlerinin de saflığını bozacağını düşünüyor. Ayrıca bu tartışmanın, yetersiz beslenmenin tek ve kesin çözümünün çeşitli ve sağlıklı beslenmek olduğu gerçeğini gölgede bıraktığını savunuyorlar.

“Altın Pirinç abartılıyor”

Greenpeace güneydoğu Asya kampanya sorumlusu Wilhelmina Pelegrina “Şirketler GDO’lu ürünlerin dünya çapında onaylanması için bu ‘Altın’ pirincin abartılı bir şekilde reklamını yapıyorlar. Bu yüksek maliyetli deney yaklaşık 20 yıl boyunca hiçbir sonuç vermeden devam etti ve halihazırda işe yarayan yöntemlere odaklanılmasına engel oldu” diyor.

1993 Nobel Tıp Ödülü’nün iki kazananından birisi olan Richard J. Roberts “Greenpeace bu konuyla ilgili inanılmaz derecede fazla yanlış bilgi veriyor. Bazı bitki bilimciler öyle sert saldırılara maruz kaldı ki artık sadece susmayı tercih ediyorlar” şeklinde konuştu.

Araştırmalar ‘güvenli’ diyor

Açıklamada, sadece 10 tanesi fizik, kimya ya da tıp dışında bir alanda ödül kazanmış olan bilimciler GDO’lu ürünlerin defalarca yapılan araştırmalarda güvenli olduğunun tespit edildiğini ifade etti: “Dünyanın dört bir yanından bilim ve düzenleme kuruluşları defalarca ve sürekli bir şekilde biyoteknoloji yoluyla geliştirilmiş yiyeceklerin ya da tarım ürünlerinin diğer üretim teknikleri ile üretilmiş ürünler kadar güvenli olduğunu tespit etti. Bu ürünlerin insanlar ya da hayvanlar tarafından tüketildiğinde sağlığa olumsuz bir etkisi olduğuna dair bir tane bile onaylanmış örnek bulunmamaktadır. Ayrıca çevresel etkilerinin diğer yöntemlere göre daha az zararlı olduğu ve global çeşitliliğe katkı sağladığı gözlenmiştir.”

Mayıs ayında Ulusal Bilim, Mühendislik ve Tıp Akademileri genetiği değiştirilmiş ürünlerin genel olarak, hem tüketim hem de çevre için güvenli olduğunu tespit etti. Ancak analizleri etkileyen çok fazla değişken olabildiği için geniş açıklamalar yapmaktan kaçındı.

Tüketicileri birliği de konuya temkinli yaklaşarak genetiği değiştirilmiş ürünlerin bu şekilde etiketlenmesi gerektiğini ifade etti. 2014’te Pew Araştırma Merkezi tarafından yapılan ankette halk ve bilimciler arasında bu konu hakkında bir uçurum olduğu gözlendi. Ankete katılan ABD vatandaşlarının sadece yüzde 37’si GDO’lu ürünleri tüketmenin bir zararı olmadığını düşünürken, bu şekilde düşünen bilimcilerin oranı yüzde 88’i buluyordu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here