John Deere’dan elektrikli traktör

0
7072

John Deere Sesam Elektrikli Traktör-5 John Deere Sesam Elektrikli Traktör-7

John Deere, Fransa’da 2017 yılının ilk aylarında gerçekleştirilecek olan SIMA Tarım Ticareti Fuarı’nda tanıtmak üzere tam elektrikli traktörünün tanıtıcı bir videosunu yayınladı. Deere’in attığı bu adım geleceğin sıfır salınımlı taşıt teknolojisi için oldukça önemli.

Üzerine düşünüldüğünde, traktörlerin elektrikle çalışması oldukça kolay ve makul görünüyor. Her şeyden önce, elektrikli motorlar traktörlerin ihtiyacı olan büyük miktarlardaki kuvvet momentini sağlama konusunda oldukça iyi. Ayrıca traktörler genellikle kısa menzilli araçlardır, yani kullanım alanları belirli bir bölgeyle sınırlıdır. Öyle olduğu için de traktörleri düzenli bir şekilde şarj etmek daha kolay. Diğer bir olumlu özelliği ise traktörlerin fazla bakım gerektirmeyen araçlar olması.

John Deere Sesam Elektrikli Traktör 3 John Deere Sesam Elektrikli Traktör 4

174 beygir gücü

İşte John Deere’in SESAM (Tarım Makineleri İçin Sürdürülebilir Enerji Tedariği) traktörünün temel aldığı fikir bu. SESAM, devasa bir bataryası ve 130 kilovata kadar (174 beygir gücü) çıkabilen çift elektrikli motoru olan bir John Deere 6R modeli.

Çift motor üç farklı moda ayarlanabiliyor; bütün güç sadece tekerleklere ya da sadece çıkış miline verilebiliyor veya güç ikisi arasında eşit şekilde dengelenebiliyor.

Bu şekilde kullanılan bir batarya yaklaşık olarak 4 saat kadar dayanabiliyor. O yüzden şimdilik daha uzun süreli güç gerektiren işlerde kullanılması mümkün değil. Yine de bu elektrikli traktör sıfır salınımlı tarımcılık açısından oldukça büyük bir adım olacak.

John Deere Sesam Elektrikli Traktör 2 John Deere Sesam Elektrikli Traktör

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here