3D yazıcıların pek çok farklı kullanım alanı var ancak bu teknolojinin, inek olmadan süt üretmek için kullanılabileceği muhtemelen aklınıza gelmemiştir. Yirmili yaşlarında iki biyomedikal bilimci tarafından kurulan Perfect Day Foods adlı girişimin amacı bu. Şimdiden 4 milyon dolar yatırım alan şirket, gerçek süte çok benzeyen laktozsuz süt üretmeyi amaçlıyor.

Şirketin CEO’su ve kurucularından biri olan Ryan Pandya, Digital Trends’e yaptığı açıklamasında şunları söyledi: “Bu şirketi kurmaya karar vermeden önce, diğer kurucu Perumal Gandhi ile birlikte bitki tabanlı bir diyet uygulamaya başladık. Ancak en sevdiğimiz yiyeceklerin bazılarından, özellikle de çektikçe uzayan peynirli bir pizzadan, vazgeçmek oldukça zordu.”

3. Et oluyor, süt neden olmasın

İkili, bazı bilimcilerin hayvanlar olmadan et ürettiğini biliyordu ve “Neden hayvansız süt de üretilmesin” diye düşündüler.

“Amacımız bir alternatif olmak değil, lezzetli bir ürün üretmek” diyen Pandya “Ürettiğimiz şey, Perfect Day yoğurdu, peyniri, tereyağı ya da dondurması… her ne olursa olsun amacımız gerçeği kadar lezzetli ve sizin için daha faydalı ürünler geliştirmek. İnsanların sevdikleri yiyecekleri yerken bir yandan da dünyayı daha yeşil ve daha merhametli bir yer haline getirebileceğine inanıyoruz. Bizce birine ulaşmak için diğerinden vazgeçmeye gerek yok” diye konuştu.

Pandya’nın açıklamasına göre Perfect Day, 3D yazıcı ile üretilmiş inek DNA’sını süte çevirmek için maya fermantasyonundan faydalanıyor.

2. Daha besleyici, daha dayanıklı

“Bu süreç, evde bira üretimine benziyor ve hiç inek kullanmadan, inek sütünde bulunanlara eş, gerçek süt proteinleri üretmemizi sağlıyor.” diyen Pandya sözlerine şöyle devam etti: “Öncelikle güvenli ve iyi anladığımız bir mayayla işe başlıyoruz. Bu standart mayaya 3D baskı ile üretilmiş inek DNA’sının taslağını veriyoruz böylece şekerin fermantasyonu ile gerçek süt proteinleri oluşuyor. Daha sonra dikkatlice bu süt proteinlerini ayırıp, bitki bazlı şeker, bitkisel yağ ve inek sütüyle aynı tat ve dokuya sahip besinlerle birleştiriyoruz. Böylece hiçbir gıda güvenliği ya da kirlilik riski olmayan, daha besleyici bir süt üretiyoruz.”

Bu yüksek teknoloji ürünü süt, sıradan inek sütünden çok daha uzun raf ömrüne sahip. Tüketicilerin bu vegan, laktozsuz ve daha sürdürülebilir süte erişmesi çok uzun sürmeyecek. Pandya ürünü önümüzdeki yılın sonunda piyasaya sürmeye hazırlandıklarını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here