IKEA, mutfağınızın her şeyi olma yolunda

0
2770

Dünya mobilya devi IKEA herkesin sebzesini üretebileceği tohumdan sofraınıza taşıyacak bizim de bilgisini verdiğimiz bir sistem sunuyor. Hayatın akışını çevreye en az zararla devam ettirmek isteyen IKEA, KRYDDA/VÄXER adlı sistemle kendi sebzelerinizi kendi mutfağınızda yetiştirmeniz için gerekli olan tüm özellikleri evinize getiriyor.

Küçük sevimli mutfağınızda ellerinizle yetiştirilmiş, organik bir sebze yemek istiyorsanız yapmanız gereken şey tohumları emici özellikli süngerlere yerleştirmek (tohumlar böylece nemli kalabilecek). Tohumlar filizlendiğinde başka saksılara alıp kenarlarına sünger taşları dizebilir, daha sonra da suni aydınlatmalı tepsiye koyabilirsiniz.

Minimum karbon salınımı, maksimum besleyici besinler

Büyük yiyecek zincirleri bu hidroponik sistemleri senelerdir kullanıyorlar. Bu sayede, bitki yetiştirirken son derece önemli olan ışık, su, iklim ve besin değeri gibi faktörleri kontrol edebilmenin yanı sıra sebzeler daha sağlıklı ve güvenilir yetiştiriliyor. Şubat ayının ortasında taptaze Akdeniz yeşilliklerinin tadını çıkarmak da oldukça keyifli olacaktır.

IKEA Sürdürülebilirlik Genel Müdürü Steve Howard “Ürünlerinizi tamir edebileceğiniz ve geri dönüştürebileceğiniz çevreci bir IKEA yaratmak için çalışıyoruz.” sözleriyle şirketin yenilenecek olan iş modelinden bahsetti. Yine de bu sistemin uygulanabilirliği hala netleşmedi. Yetiştirilebilecek ürünlerin azlığını düşündüğümüzde yapılabilecek tek şey salatadan öteye geçemiyor gibi. Bütün bunlara rağmen bir besinin nasıl yetiştirildiğine şahit olmak bir aile için hoş bir deneyim olabilir.

Geçtiğimiz günlerde, 100 yıl sonra yaşamın nasıl olacağına dair bir rapor yayınlayan Samsung, hidroponik sistemlerin yaygınlaşacağını ve herkesin kendi sebzelerini üreteceğini söylemişti. IKEA bu konuda ilk adımı atarak geleceğe yaklaşmanızı sağlayabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here