FİLO TARIMI

Gary Henderson çimlerini yiyebilir.

Domates, havuç, tatlı marul ve arugula sırasıyla Orlando-Florida’daki evinin ön bahçesinde büyüyor.

Henderson, “Sadece çimenler üzerinde olacak ilgili fikirlerin, özellikle Florida gibi bir yerde olduğunun düşünülmesi çok saçma diye düşünüyordum.” diye belirtti NPR’ye. “Çimenlerinizin yenebilir alanlar barındırdığını görürseniz size bir sürü yeni kapı açılıyor.

Henderson’un bahçesinde her zaman sebzeler bulunmuyordu.

Yaklaşık bir yıl önce, o kadar bunu kullanmak yerine bağışlamaya karar verdi. Filo Tarım , çalışma grupları kullanılmayan alanları dönüştürmeyi hedefleyen yenilikçi, gönüllü liderliğindeki bir program.

Gönüllüler, sebze bahçesini korumak için düzenli olarak evini ziyaret ediyorlar. Henderson orada yetişenlerin bir bölümünü istediği gibi saklayabiliyor. Gerisi pazarda satılıyor ve bu satışların yüzde 100’ü sulama, kompost ve tohum gibi ihtiyaçların maliyetini karşılayan organizasyona geri dönüyor.

FİLO TARIM
Gary Henderson’ın verimli çiftliği.


Örgütün program yöneticisi Michele Bumbier, Filo Çiftçiliği’nin (Biz BİSİKLETLİ TARIM mı desek ? ) 2014 baharında ilk kez Orlando’da başlatıldığını söyledi.

“Hiper-yerel tarım programı fikri aylık “düşün ve yap” ilkesiyle, The Hive adında yapılıyor.” Bumbier çevre amacıyla, kar amacı gütmeyen topluluk girişimine atıfla e-posta yoluyla Huffington Post‘a açıkladı ve  “BİZİM İÇİN FİKİRLER” düzenledi. “O akşam gıda sistemlerinin yerelleştirilmesi, özellikle gıda üretimi, işleme ve dağıtımı ile ilgili karbondioksit emisyonlarının nasıl azaltılacağı üzerine konuşuldu.”

Sürdürülebilir Tarım Kentsel Eğitim Merkezi’ne göre, ortalama bir Amerikan yemeği tabağa gelinceye kadar yaklaşık 1.500 mil yolculuk  yapıyor. Küresel çapta  sera gazı emisyonlarının üçte biri gıda ve tarım sektöründen gelmiyor.

Bumbier, “Programın hedeflerinden biri de bu endişe verici sayıların azaltılmasına yardımcı olmak” dedi.

Herhangi bir arazi sahibi, çimleri Filo Tarımına bağışlayabilir. Onaylandıktan sonra, o kişi iki yıllık bir sözleşme imzalayarak ve başlangıç maliyetlerini karşılamak için 500 dolar bağışlamak durumunda (hak kazananlar için indirimler mevcut). Ardından filonun yetiştirilmesinden Filo Tarım sorumlu olacak.“Biz, tarım sürecinde paydaşlarımızı da istedikleri gibi sürecin içinde görmek istiyoruz ve bu bizim için büyük motivasyon kaynağı ” şeklinde kendi internet sitelerinde resmi programlarını ilan ediyorlar. 

Orlando çimden bu şekle dönen çimenlik çiftliklerin 12’sine ev sahipliği yapıyor.

Bölgedeki 300’den fazla ev sahibi, programına kendi alanlarını bağışlamayı teklif etti, ayrıca kurucularından Chris Castro’ya da haftada 50 saatlik bir iş buluyorlar. Hedef ise 2020 yılına kadar Orta Florida’da en az 200 çiftlik olması.

Castro, geçen ay Smithsonian dergisine “Cevap çok büyük” dedi. “İnsanlar vardır yolları yapan ve hareketin bir parçası olmak için çaba gösteren, yaşanabilir, yürünebilir, sürdürülebilir toplumlar olmak isteyen. Çoğu kez nasıl olduğunu bilmiyorlar. Bu, gerçekten önemli bir etkisi olabilecek küçük bir program. “

Filo Tarım’ın Florida dışında da şubeleri var. Oakland, Kaliforniya ve Kampala, (Uganda) yurtiçinde ve yurtdışında daha da fazla şehre yayılma planları bulunuyor.

“Burada ABD’de, 40 milyon dekardan fazla çimenlik alanımız var ve bunların çoğu belediye sulamasına bağlı. Toprağa ve suya sahip olursanız, gıda yetiştirmek için en büyük iki önkoşulu geçmişsinizdir “dedi. Oakland şube koordinatörü Justin Vandenbroeck, Smithsonian’a söyledi. “Fırsat orada”

FİLO TARIM
Bir çiftlikten çekilmiş taze ürünler

Bumbier, Amerika’nın şehiriçi çiftliklerle dolu bir taktik öngördüğünü söyledi.

“Şahsen, programın ülke geneline yayılmış olduğunu görüyorum,” dedi HuffPost. “Ben mahallemde bisiklet sürerken, çimenlerin gıda üreten alanlara döndüğünü hayal edebiliyorum.”

FİLO TARIM
Gönüllüler bisikletle bir çiftliğe ulaşırlar. Bumbier’e göre Filo Çiftliği tarafından “yerel organik ürünlerin toplumda korunması, hasat edilmesi ve satılması” için yalnızca “pedal gücü” kullanılmaktadır.

Filo Çiftliği, Orlando’da gönüllülerin çiftliklerini korumaya, hasat yapmaya ve dikime yardım eden, ayda iki kere düzenlenen bisiklet gezilerine ev sahipliği yapıyor. Bumbier, bu sürüşlerin iki misli bir avantaja sahip olduğunun altını çiziyor: Sadece mevcut çiftlikler değil yeni çiftçiler de ilgi duyuyor. 

“Biz evde kendi yiyeceklerini yetiştirmek isteyen gönüllüleri güçlendirmek için bu sürüyoruz ve bahçede bu sebze yetiştirimine dair ipuçlarını paylaşmak bizi motive ediyor.” dedi.

Filo Tarım geçenlerde başlattığı “Senin Filon,” kendi yenilebilir bahçesi ile ilgilenen kişiler için, evlerinde özel bahçe yatakları sunan yardımcı bir girişim. Toprak, malç, bitkiler ve diğer ihtiyaçlar ile birlikte gelen tamamen fonksiyonel, sedir çerçeveli bir bahçe yatağı 350 doların üzerinde sunuluyor.

FİLO TARIM
Bir çiftlik bakımı yapan gönüllüler.

Bumbier, Fleet Farming’in geleceği ve gıda endüstrisini geniş bir yelpazede dönüştürme potansiyelinden dolayı heyecanlı olduğunu söyledi.

“Her toplum ve mahallenin böyle bir programı olsaydı, üretimin büyük bir kısmı için zararlı büyük ölçekli tarım yöntemlerine güvenmek zorunda kalmazdık” dedi. “Bence küçük çaplı tarım programları o kadar önemli ki, dış kaynak kullanımına olan ihtiyacı azaltıyor, topluluğa güç veriyor, köklü bağlantı oluşturuyor, yerel ekonomiyi canlandırıyor ve Dünyamıza çok daha az zarar veriyor.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here