Fasulye ve bezelye gibi baklagillerden yapılan yemekler, Kopenhag Üniversitesi Beslenme, Egzersiz ve Spor Bölümü tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre dana esaslı yemeklere göre daha doyurucu olduğu ortaya çıktı. Sonuçlar, sürdürülebilir yemenin kilo kaybına da yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Birçok modern diyet önerisi, yüksek protein tüketimini kilo kaybına yardımcı olmak veya yaşla ilişkili kas kütlesi kaybını önlemek için teşvik eder. Ayrıca, et üretimi iklime sebze yetiştiriciliğinden çok daha büyük bir yüktür. Fasulye ve bezelye odaklı sebze bazlı protein tüketimini artırıp, sığır etinden daha az protein tüketilmesi doğa için tavsiye edilen bir tercih şekli. Şimdiye kadar açlıkla ilgili fasulye ve bezelye gibi baklagillerin ete karşı nasıl durduğunu hakkında pek bir şey bilmiyorduk. Sonuç olarak, sebzelerin etkisi ve bunların katalizörlüğünü veya kilo vermeyi sürdürme imkanı hakkında çok az şey biliniyor.

Yüksek proteinli sebzeler daha fazla doyuruyor.

Son çalışma, fasulye ve bezelye esaslı protein bakımından zengin yemeklerin, katılımcılarda protein içerikli et temelli yemeklerden daha fazla tok tuttuğunu gösterdi. Çalışmada, 43 genç erkeğe fasülye / bezelye veya danadan oluşan üç farklı yemek sunuldu. Katılımcıların fasulye ve bezelye bazlı protein bakımından zengin bir yemeği yedikten sonra, bir sonraki yemekte et bazlı bir yemek yemelerine kıyasla % 12 daha az kalori aldığını gösterdi.

Baş araştırmacısı Kopenhag Üniversitesi’nden Profesör Anne Raben’e göre “Baklagiller içeren protein açısından zengin bir yemek, protein açısından zengin etten çok daha fazla lif içeriyor, bu da muhtemelen doyma hissinin artışına katkıda bulundu.”

En ilginci, çalışmada ayrıca fasulye ve bezelye esaslı daha az protein açısından zengin bir öğünün, protein açısından zengin dana eti temelli yemekler kadar doyuran ve lezzetli olduğunu gösterdi.

“Çok miktarda protein tüketilmesi gerektiği yaygın inancına bir şekilde ters düşüyor, çünkü bu tip yemek doyma hissini daha da arttırıyor. Protein zenginliğine sahip, protein açısından zengin lifli bir yemek yiyebilir ve aynı doygunluk hissini yakalayabiliriz. Kesin bir ispat için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulsa da, sebze bazlı yemekler – özellikle fasulye ve bezelye esaslı olanlar – her ikisi de kilo kaybı ve sürdürülebilir yeme alışkanlığı için uzun vadeli bir temel oluşturabilir gibi görünüyor “dedi  Profesör Raben.

Sonuç, Makale Food & Nutrition dergisinde yayınlandı: Sebze protein kaynakları (fasulye ve bezelye) esaslı yemekler hayvansal protein kaynaklarına (dana eti) dayalı daha doyurucu – randomize çapraz yemek testi ders çalışması.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here