ABD Tarım Bakanlığının verilerine göre, Rusya dünyanın en büyük buğday üreticisi olarak 22.5 milyon metrik ton ihracıyla bir rekora imza attı.
Buğday üretimi ve ihracatı

Rusya, 120.000 ton buğday ihracatı için Mısır’la daha yeni bir anlaşma imzaladı. Sonbahar aylarıyla birlikte, yeni hasat edilmiş buğdaylar Çin’e doğru yola çıkacaklar.

Rusya’nın uluslararası buğday piyasasındaki lider pozisyonunun temelinde düşük fiyat stratejisi yer alıyor. Bu sayede market payını her geçen yıl artırıyor.

Zayıflayan ruble, iyi giden hava şartları ve artan yatırımlarla birlikte Rusya, Amerika’yı geçerek dünyanın en büyük buğday ihracatçısı olma sonucunu doğurdu.

Karadeniz bölgesi, Ukrayna ve Romanya dahil olarak geleneksel olarak liderliği sezon başında alırlar sonrasında da Fransa bu ülkeleri buğday ihracatında yakalardı.

Bu yıl, Fransa en büyük buğday ihracatçı ülkeleri arasındaki yerini kaybetti. Hasat öncesi sel afetleri yaşayan ülke, ürün kalitesini tutturamayacağı konusunda ciddi şüpheleri üzerine çekti. Alman tarım danışmanı BayWa tarafından yapılan tahminlerde sulu ekim alanları yüzünden %17 oranında buğday hasadının azalacağı hesaplanarak tahminen 34 milyon ton civarında buğday hasadı kaybı olacağı öngörülüyor.

View image on Twitter
“Karadeniz bölgesi, tahmin edilenin çok ötesinde buğday üretim miktarına ve kalitesine kavuştu.” şekliden söylüyor FCStone Finansal Hizmetler şirketinden emtia risk müdürü Matt Ammermann. Borsacıların geç hasat yüzünden Fransız buğdayına ilgi göstermeyeceğini düşünüyor.

15 temmuz itibariyle Rusya’nın Karadeniz limanları teslim buğdayın ton satış fiyatı 165 dolar olarak dengelendi. Bu rakam da Fransız buğdayına göre en azından 15 dolar düşük kalıyor. (Ülkemizde 20.07.2016 ilan edilen borsa fiyatlarına ve cinsine göre 223 dolar ile 319 dolar arasında ton/satış fiyatı mevcut. http://www.tmo.gov.tr/Upload/Document/piyasabulteni/piyasabulteni_tr.pdf )

Rusya geçtiğimiz yıl %14.4 olan dünya buğday piyasasındaki payının bu yıl %16’ya çıkacağını hesaplıyor. Fransa’nın payı da %12.1’den %11’e ineceği tahmin ediliyor.

Rusya Tarım Ajansından Sergey Feofilov’a göre “Rusya’nın buğday piyasasındaki payı pozitif olarak değişiyor. Geçtiğimiz yıl Rus çiftçisi iyi kar elde ederek bu kazancı tekrar çiftçiliğe ve teknolojiye yatırdılar. Bunu da diğer durumlarla birlikte pozitife çevirmiş durumdalar.”

Uzmanlar 2020 yılına dek Rus buğday üretiminin olumlu olacağına inanıyorlar, bu yıla dek değersiz ruble ile yaşamaya devam edileceği düşünülüyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here