Massey Ferguson, ünlü Ferguson TE20 traktör üretiminin başlamasının 70. yıldönümünü kutluyor.

6 Temmuz 1946’da, ‘Küçük Gri Fergie’ olarak bilinen ilk Ferguson TE20, İngiltere Coventry’deki eski Banner Lane fabrikasında montaj hattında devreye girdi. Bu yeni traktör bugünkü Massey Ferguson kurucularından biri olan mühendis ve mucit, Harry Ferguson’un buluşudur.

Traktörün küresel başarısının anahtarı, ekipman bağlantısı için traktör hidrolik sistemi tarafından kontrol edilen eşsiz üç nokta askı sistemi oldu. ‘Ferguson Sistemi’ olarak adlandırılan bu tasarımda, önceki hantal tip çekilir yöntem yerini traktör ve ekipmanın tek bir makina ve çalışma ünitesi gibi kullanılabildiği etkin yapıya bıraktı.

20. yüzyılın en önemli mühendislik gelişmelerden biri olarak alkışlanan Ferguson Sistemi, gıda üretimi verimliliğinde önemli gelişmelere imza attı. Bunu yaparken, Harry Ferguson’un ömrü boyuncaki tutkusu ile, daha iyi ve çok daha ekonomik olarak dünyayı beslemek için bitkisel üretimin tüm yönlerinde kullanılabilecek ve çiftçilerin alım güçlerine uygun bir motorize sistemin de elde edilmesini sağladı. Sadece 20 beygir gücünde olan TE20, inanılmaz derecede hafif ve küçüktü, ama daha büyük traktörlere göre çok daha iyi performansa ve daha düşük işletme maliyetlerine sahipti. Bu buluş akabinde gelişen tarımsal mekanizasyon tekniklerinin dünya çapında temel uygulama haline gelmesini sağladı. Bu küçücük traktörlerlerden 6 Temmuz 1946 – 13 Temmuz 1956 tarihleri arasında Banner Lane fabrikasında yarım milyonun üzerinde üretilmiştir. Bunların büyük bir kısmı halen çiftliklerde çalışmaya devam ediyor ve değerli koleksiyon ürünü olarak değerlendiriliyorlar.

Massey Ferguson Başkan Yardımcısı ve Avrupa/Afrika/Orta Doğu Yönetim Direktörü Richard Markwell; “Tarım makineleri teknolojisinde çığır açan mirasımız ile son derece gurur duyuyoruz” diyor. Markwell, “Massey Ferguson çiftçiler için hayati öneme sahip bitki ve hayvansal üretimde kullanılacak basit, güvenilir tarım ekipmanları üretmek için amacı ile Harry Ferguson’un vizyonunu geliştirmeye devam ediyor. Bugün, adına aldığı sayısız uluslararası ödül ve büyüyen pazar payıyla MF, şimdiye kadarki en güçlü ürün gamına sahiptir.” diye devam ediyor.

Massey Ferguson,çok geniş bir yelpazede traktör, hasat makineleri ve tarım ekipmanları üreten global bir tarım makinaları markasıdır. Ünlü, kırmızı renk tarım makineleri 140 ülkede satılmaktadır.

Ferguson TE20’nin 70. Yıldönümü, İngiltere Coventry Taşıt Müzesindeki ve Daniel Massey’in kamuya açık Bronz Heykelinin bulunduğu Herbert Müzesi ve Sanat Galerisindeki ‘Fabrikadan Tarlaya Traktörler’ isimli sergiye ilham verdi. 30 Temmuz tarihinde şehrin içinden geçerek Taşıt Müzesinin dışında bulunan Millennium Place’e uzanacak Massey Ferguson ve Ferguson traktörlerinin muhteşem bir geçitinin yapılacağı ve Kültür Coventry tarafından sahnelenecek ’70 Yıl için 70 Traktör’ isimli önemli bir aktivite gerçekleşecek. Geçit töreni traktörleri, Ferguson Mirası Klübü üyeleri tarafından bir araya getirilmiş olan, geniş bir yelpazede antika ve emektar modellerin yanı sıra üretimi devam eden güncel Massey Ferguson traktörleri de içerecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here