Domates erkek organının sıcaklıkla mücadelesi

0
2739
Sol: Kontrol koşulları altında bir domates bitkisinin olgun çiçeği (gündüz 25 derece santigrat derece, gece 19). Sağ: Sıcak koşullar altında bir domates bitkisinin olgun çiçeği (gündüz 32 derece santigrat derece, gece 26). Telif hakkı: PLOS ONE Ölçek çubuğu: 1 mm. Lejand: a = anther, p = yaprak, s = sepal, pi = pistil, ovl = yumurta benzeri yapılar.

Domates erkek üreme organları yüksek sıcaklıklarla baş edemiyor. Sıcaklıklar birkaç ardışık gün boyunca 32 santigrat derecenin üzerine çıktığında, görünümü değişiyor ve daha az verimli polen üretip ve bu da daha düşük tarımsal verim sağlıyor. Radboud Üniversitesi’ndeki biyologlar, bu sonuçları 9 Aralık’ta PLOS ONE’da yayınladı.

Yeryüzünde yükselen sıcaklıklar ve özellikle sıcak dalgaların artan sıklığı – düşük tarımsal verimlere neden oluyor. Besin arzında olası sorunları önlemek için, Radovoud Üniversitesi’ndeki Ivo Rieu ve meslektaşı olan biyologlar, bu süreçlerin arkasındaki mekanizmaları inceliyorlar. Çiçeklerin neden yüksek sıcaklıklarda steril hale geldiğini ve tohum ve meyve üretme kabiliyetlerini nasıl devre dışı bıraktığını merak ediyorlar.

Radboud Üniversitesi’nin moleküler bitki fizyologları, bu sebeple domates bitkisine odaklandı(Solanum lycopersicum). 2014 yılında, bu ürünün dünya üretimi yaklaşık 165 milyon ton olarak kayıt altına aldı;sadece Hollanda 1 milyon ton üretiyor. Ayrıca, Hollanda, domates tohumlarının yetiştirilmesi, üretilmesi ve satılması konusunda dünya lideri olan bir ülke.

PLOS ONE makalesinde, araştırmacılar, domates bitkilerinin erkek üreme organlarının – bir anter ile bir filamandan oluşan kertenkelenin – 32 veya 34 derece santigrat derece yüksek sıcaklıklarda daha az erkeksi hale geldiğini gösteriyor. Anterler deforme olurken ve sıcaklık polen kalitesini ve miktarını azaltıyor. Genetik analiz yoluyla biyologlar, bu etkilerin çiçek organ kimliğini tanımlayan genlerin indirgenmiş bir ifadesi olduğunu fark ettiler. Ivo Rieu’nun araştırma grubu ayrıca, bitkilere artan bir ısı direnci sağlayan genlerini araştırıyor. Bu işlemler hakkında daha fazla bilgi, ısıya dayanıklı domateslerin ve diğer bitkilerin yetiştirilmesi için yararlı veriler elde etmemizi sağlayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here