Dünyanın en büyük endüstriyel tarım şirketlerinden Monsanto Co‘ya ait Climate Corporation, tarım alanlarından topladığı toprak, hava durumu ve diğer alanlardaki verilerin akışını artırmak için bir sensör ağı kuruyor. Şirket bu sayede çiftçilerin ürünlerini artırırken maliyetleri düşürmeyi amaçlıyor.

3. Üçüncü parti uygulamalara açılacak

Climate, FieldView adını verdiği bu sistem için geliştirdiği yazılım altyapısını üçüncü parti geliştiricilere de açacağını ifade etti. Böylece şirketin sunduğu veri merkezli hizmetlere, geliştiricilerin üreteceği yeni hizmetler de eklenecek.

Monsanto’nun CEO’su Hugh Grant “Bu sistemi tarımın Amazon’u gibi görüyoruz. Platforma yeni uygulamalar da getireceğiz ve en iyi uygulamalar kazanacak.” şeklinde konuştu.

Tarım şirketleri yüz milyonlarca doları bu verileri toplayacak teknolojiler geliştirmeye harcıyor. Bu şirketler, analiz yeteneklerini tarım alanında biyoteknoloji ile üretilen tohumlardan beri atılmış en büyük adım olarak görüyor. Ancak pek çok çiftçi bu büyük verilere ulaşamıyor ve gelirleri git gide düşüyor.

2. 1 milyar dolardan fazla harcama yapıldı

Monsanto dijital platformunu geliştirmek için son yıllarda 1 milyar dolardan fazla para harcadı ve henüz bu platformdan gelir elde edebilmiş değil. Ancak şirket, bilimin uzun vadeli hedefler için kilit rol oynadığını ve üretim, biyoteknoloji, kimya gibi alanları bir arada tutan ‘tutkal’ görevi gördüğünü düşünüyor.

FieldView hizmetleri ABD’de toplam 372 milyon kilometrekare alanda kullanılıyor. Çoğu ücretsiz olarak sunulan bu hizmerlerin sadece 52 milyon kilometrekarelik bölümü platformun ücretli hizmetlerine dahil edilmiş durumda. Monsanto Climate’ın brüt karının bir kaç yüz milyon dolar civarında olacağını düşünüyor ve gelecekte ücretli hizmet sunan tarım alanlarının 1 milyar 200 milyon ila 1 milyar 600 milyon kilometre kare arasında olacağını öngörüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here