Dicle Elektrik Dağıtım, tarımsal sulamada israfı dahi aşan kaçak elektrik kullanımının Güneydoğu’daki yeraltı su kaynaklarını kurutarak, çölleşme riskini tetiklediğine dikkat çekti.

Her yıl 17 Haziran’da kutlanan Dünya Çölleşme ile Mücadele Günü nedeniyle Dicle Elektrik Dağıtım, yazılı bir açıklama yaparak Güneydoğu’daki çölleşme riskine dikkat çekti. Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak gibi bereketli topraklara sahip 6 ile hizmet veren Dicle Elektrik Dağıtım, insanlar için yaşamsal öneme sahip yeraltı su kaynaklarının kaçak elektrik yüzünden hızla tükendiğine dikkat çekti. Açıklamada şöyle denildi:

“Tarımsal alanda ne yazık ki bedel ödenmediği için israfı dahi aşan bir tüketim söz konusudur. Yerin 600-700 metre altından çekilen yeraltı suyu ile tarlalardaki ürün vahşi sulama yöntemi ile sulanmakta, sırf enerjiye bedel ödenmediği için yapılan aşırı sulama yüzünden toprak her geçen gün tuzlanarak çoraklaşmaktadır. Tüm çabalara rağmen önüne geçilemeyen kaçak elektrik kullanımı, bu bölgede ne yazık ki çölleşme riskini tetiklemektedir. Bilim insanları tarafından da açıklanan ve insanlar için yaşamsal değeri olan yeraltı suları korunacağına, bölgede sayıları 30 bin olan kaçak kuyulardan kaçak elektrik ile çekilen yeraltı kaynak suları hızla kurumaktadır. Kaçak elektrik ile bilinçsizce yeraltı suyuyla yapılan tarımsal sulamanın önüne geçilmemesi halinde, bunun acı ve ürkütücü sonuçlarını bir süre sonra görmemiz olasıdır. Bu nedenle acil olarak GAP kapsamındaki sulama kanalları tamamlanmalı, suya aşırı gereksinim duyan ürün çeşitlerinden vazgeçilmeli ve damla sulama gibi daha az su ve daha az enerjiye gereksinim duyulan yöntemler ile sulama yapılmalıdır.”

“KAÇAKLA MÜCADELE ÇÖLLEŞMEYLE MÜCADELEDİR”

Dicle Elektrik Dağıtım, kaçak elektrik ile ciddi bir mücadele içerisinde olmalarının bir çölleşme ile de mücadele anlamına geldiği belirtilen açıklamada, “Bölgenin hızla çölleşmesinden endişe duyuyoruz. Konya Ovası’ndaki yeraltı su seviyesinin kaçak kuyular yüzünden hızla düştüğü, toprağın özgül nem tutumunun giderek azalması yüzünden bölgede çölleşmeye doğru sürüklenme yaşanıyor. Su ve enerjiyi bir bütün olarak ekoloji sorunu olarak ele almakta yarar bulunmaktadır. Dicle Elektrik de bu anlamda uyarılarda bulunarak, üzerine düşen sorumluluğu yerine getiriyor.” denildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here