Pestisitleri tarlalarınıza püskürtmek, misyonu yerine getirmek ve komşu alanları korumak açısından hata marjının oldukça dar olduğu işlerden biridir.

1. Küçük damlalar hedefe ulaşmak için uzun zaman alır.

Çapı 100 mikron olan küçük bir damla (bir insan saç çapına kadar) 10 fit düşmek için 11 saniye sürer. 50 mikron hava fırçasının kendiliğinden sürüklenmesinden dolayı 40 saniye sürer. Bu rüzgar hareketi bu damlamayı istenmeyen bir yere götürdüğü için uzun zaman alır.

2. Damlacık büyüklüğü basınca bağlıdır.

Sprey basıncı arttıkça damlacıklar küçülür. Basıncı azaltın ve büyümeye devam edin. Bir alana girerken basıncı değiştirin ve damla boyutunu değiştirin. Bu, püskürtme maddesinin havadaki hareketini değiştirir ve püskürme, kayma olasılığını artırabilir.

Bu, komşularınızın bahçelerine veya mahsullerine püskürttüğünüzde yavaşlamak için neden iyi davrandığınızı açıklıyor. Yavaşlarken ve kontrolör nozul basıncını düşürürken damlacıklar büyür ve kayma şansı azalır.
3. Küçük damlacıklar çabucak kurutulur.

Bu, çıkış sonrası uygulamalar sırasında özellikle sıcaktaki sıcaklıklarda geçerlidir. 150 mikronun altındaki bir damlacıktaki su, doğru koşullar altında birkaç saniye içinde buharlaşabilir. Böylece rüzgâr kimyasal kalıntıları kolayca hareket ettirebilir ve sürükleme sorunu yaratabilir.

Buna karşılık, daha büyük bir damlacık buharlaşması iki ila üç dakika alır, yani anlamlı su kaybı olmaksızın hedefe ulaşır.

4. Püskürtücüler çeşitli sprey boyutları üretir.

Püskürtücünün memesi aynı olabilir, ancak damlacık boyutları yoktur. Her bir nozul birkaç damlacık ebadı üretir. 225 ila 325 mikronluk orta damlacıklara püskürtüyorsanız,% 5 ila% 10 oranında 150 mikron veya daha düşük ince damlacıklar ve% 5 ila% 10 oranında 450 mikron veya daha fazla damlacıklar olabilir. Bu küçük olanlar hedefin dışında atılmış gibi görünüyor.

5. Hava sprey sürüklenmesini etkiler.

Sürüklenme daha yüksek sıcaklıklarda daha yüksektir ve bom yüksekliğinden büyük ölçüde etkilenir. Ve, vejetasyon örtüsünün bir ila iki fit yüksekliğinde bir patlama yüksekliği genellikle biraz kayabilir. Fakat üç adımda, sürüklenme mesafesi önemli derecede yükselir.
6. Alanı ve faaliyeti unutmayın.

Sprey sürüklenmesini azaltmak için damlacık boyutunu artırabilirsiniz, ancak sprey ürününün kapsamını ve verimliliğini göz önünde bulundurmaya dikkat edin. Spreyi’yi hedef bölgede elde etmek isterseniz, büyük damlacıklar bunu yapma becerinizi azaltabilir. İşte neden: Damlacık boyutu 400 mikron ise ve dönüm başına 15 galon ürün püskürtüyorsanız, inç kare başına yaklaşık 270 damla düşecektir. Bu genellikle sistemik zehir ilaçları (bitkilerde dolaşan veya göç eden türler) için uygundur. Damla büyüklüğünün 300 mikrona düşürülmesi (acre başına 15 galon) kapsama alanını inç başına 640 damla arttırır. İnç başına fazladan damla, bir kontak pestisitinin performansını artırabilir (yalnızca düşürdüklerini etkiler).

7. Etiketi okuyun.

Soya fasulyesinde püskürtülen mantar ilaçları gelince, orta bitki üzerinde bitki tabanlarından daha kolay kapsama almak daha kolaydır. Bununla birlikte, bu durumda, damlacık boyutunun onu etkilemesi gözükmemektedir; ince, orta ve kaba damlalar aynı kapsama alanını sağlar. Aslında, bazı yeni zararlı böcekler 250-350 mikron yanı sıra arzu edilen uygulama oranı, örneğin dönüm başına 15 galon koymaktır.

8. Venturi pülverizatör verimliliğini ve sürüklenmeyi dengeler.

Yeni Venturi tarzı püskürtme nozulları eski modellere göre avantajlara sahiptir: belirli bir basınçta daha büyük damla boyutları elde edebilirsiniz. Venturi püskürtücünün, sıvı akışına hava çeken küçük bir deliği vardır. Bu, püskürtme akışında bazı durumlarda daha büyük damlacıkları ve kayma olasılığı daha az olan hava kabarcığı üretebilir. Daha yeni Venturi nozul stilleri daha düşük basınçlarda çalışır ve damla boyutu eski Venturi stilinden biraz daha küçük olsa da, uygulama gereksinimlerine bağlı olarak verimlilik ve sürüklenme arasında bir denge sağlamaya yardımcı olabilir.
9. Hız kontrol cihazlarını yönetin.

Bu, tutarlı bir kapsama alanı sağlamanıza yardımcı olacaktır. Bazı durumlarda, püskürtme hızını 6 mph ile 12 mph arasında iki katına çıkarabilirsiniz. Aynı püskürtme hacmini uygulamak için akış hızını iki katına çıkarmalısınız çünkü zemini iki kat daha kaplıyoruz. Bu hacmi üretmek için basıncı dört kat artırmanız gerekir.

“Eğer yavaş hızla 20 psi (inç / inç) kaldıysanız, şimdi yüksek hızda 80 psi’ye gitmeniz gerekiyor ve bazı ekipman ve püskürtücüler bunun için tasarlanmamıştır” diyor Hanna.

Bu basınç artışı, damlacık boyutu spektrumunu değiştirebilir. Kaba sprey ile orta ya da ince gidebilirsiniz.

10. Sorumlu sizsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here