Çapa Makinesi ne iş yapar ?

Çapa makineleri, toprağın çapalanarak harmanlanmasını sağlayıp hazırlayan bir makine grubudur.  Motorunun gücüne, makinenin teknik özelliklerine göre de  yapabileceği ek işler mevcuttur.  Römork takabileceğiniz gibi pulluk, ilaçlama, arık açma ek parçaları ile de kullanılabilir. Kuyruk mili çıkışlı olan ürünler bu ek işleri yapabilir.  Uyumlu çapa makineleri dışında giriş modellerde ek işler yaptırmanız teknik olarak uyumlu olmayacaktır.  Farklı seçenekleri tek bir makinede toplayabilme imkanı tanıyan, tarlada eliniz ayağınız olacak bir makinedir.

Çapa Makinesi nasıl seçilir?

Çapa makinesi almaya karar verdiğinizde, zor şartlarda çalışacak bir makine alacağınızın bilincinde olmalısınız. Farklı ve zor arazilerde bu makinenin sizi yarı yolda bırakmayacak kalitede ve istediğiniz nitelikte olması en önemli kriterlerdir. İhtiyaçlarınızı oluşturan kalemleri alt alta yazıp incelediğinizde çok sayıda makine seçeneği ortaya çıkacaktır. Eğer işinizi görecek makineyi seçmekte zorlanıyorsanız bu yazımızın altına konu ile ilgili yazın, yardımcı olalım. Uzun süre çalışacağınız bir makine olduğu için doğru marka, doğru teknik özellik, yedek parça, servis gibi konuların en önemli kriter olduğu gerçeğini hep hatırlatmak isteriz.

Trt’de yayınlanan Zor Yollar programında ülkemizin güzide dağlık ve ova alanlarında gözüken net bir gerçek var, toprağımızın işlenmesi zor bir yapısı var. İşlenmesi en zor toprak tipi kuru killi veya taşlı olanlardır. Arazinizin büyüklüğü (7 dekar ve üzeri) ile bağlı olarak bu tip şartlarda en ucuz çapa makinesi seçimi sizi sahada çok zorlayacaktır. Bunun yerine daha güçlü ve kaliteli bir çapa makinesi seçmeniz arazide yüzünüzü güldürür, işlerinizi akıcı bir şekilde yapmanızı sağlar.

3 dekar altındaki arazilerde toprak yapınız nasıl olursa olsun giriş tipi uygun fiyatlı bir çapa makinesi tercihi doğru olacaktır. 3-7 dekar arası çapa makinesi seçiminde tercihinizi orta ve üst güç ve kalitedeki tiplere dönük yapmanız uygun olacaktır. İhtiyacınıza uygun olacak şekilde tek bir kriter yerine birden farklı kriterlere göre analiz yapmanızı tavsiye ederiz.

Yazımıza ilk başlarken belirttiğimiz hususlar arasında çapa makinesini birden fazla amaç ve ekipmanla kullanabilme imkanı tanınmasıydı. Arık açma ve  römork takarak kullanmak istiyorsanız güçlü motorlu, özellikle dizel motorlu seçenekleri listenize almalısınız.

Fisjenerator.com adresinden listenize göre oluşturduğunuz istediğiniz güçte çapa makinesi bulunmaktadır. Uygun ödeme seçenekleri ile tavsiyelerine göre bütçenize uygun bir çapa makinesini rahatlıkla bulabilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here