Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Semih Karademir, buğday maliyetinin 1,01 lira olduğunu, taban fiyatın, karlılık ve sürdürülebilir bir üretim için 1,2 lira olması gerektiğini belirtti.

Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Semih Karademir: “2016 yılı buğday maliyetini kilogramı 1,01 lira olarak hesapladık. Taban fiyatın, karlılık ve sürdürülebilir bir üretim için 1,2 lira olması gerekir”dedi.

Karademir, yazılı açıklamasında, buğdayın gerek dünyada gerek ülkede en fazla üretimi yapılan tarım ürünü olduğuna dikkati çekti.

Türkiye’deki buğday çiftçisinin bazı politikalar nedeniyle olumsuz etkilendiğini iddia eden Karademir, “Adana’da buğday üretimi geriliyor. 2002 yılından 2015 yılına, Türkiye’de buğday üretimi 19,5 milyon tondan 22,6 milyon tona çıkarak yüzde 16 artarken, Adana’da buğday üretimi yaklaşık 1 milyon tondan 731 bin tona gerileyerek yüzde 27 oranında azalmıştır.” ifadelerini kullandı.

“Buğday rekoltesinde yüzde 15 düşüş yaşanabilir”

Karademir, bu yıl Adana’daki hasat rakamları ve diğer bölgeler ile yapılan görüşmeler sonucunda buğday rekoltesinde yüzde 15 düşüş yaşanacağını tahmin ettiklerini belirtti.

Buğday taban fiyatı beklentilerini de aktaran Karademir, “2016 yılı buğday maliyetini kilogramı 1,01 lira olarak hesapladık. Taban fiyatın, karlılık ve sürdürülebilir bir üretim için 1,2 lira olması gerekir. Tarım üreticileri buğdayın sonraki tarımsal faaliyetlere finans oluşturması ve stratejik önemi açısından buğday üretiminden para kazanmak zorundadırlar.” değerlendirmesinde bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here