Konhaber’in röportajına göre, AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Babaoğlu dün Başbakan Binali Yıldırım tarafından ilan edilen çiftçi borçlarının ertelenmesi kararına dönük kapsamı belli oluyor. Öncelikle afetten etkilenen çiftçilerimiz için;

•    Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarını da bir yıl süreyle erteliyoruz. Bu erteleme çiftçilerimizin bize gerek telefonla gerekse de ziyaretlerimizde ilettikleri önemli bir talepti.

•    Üreticilerimizin mağduriyetini gidermek için tarım sigortalarının etkinliğini arttırıyoruz, kapsamını genişletiyoruz. TARSİM Sigorta sistemini daha etkin çalışacak hale getiriyoruz.

•    Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız çiftçilerimiz için önemli bir karar aldı. Kredi ödemelerinde zorluk çeken tarımsal kooperatif ortaklarının gecikmiş kredi borçlarını yeniden yapılandırıyoruz. Böylece 1268 kooperatifin 33427 ortağının 640 milyon değerindeki borcunu 5 yıl vadeye yayıyoruz, yeniden ödeme planı yapıyoruz. Böylece borçlardan dolayı başlatılan icra takiplerini de durduruyoruz.”

AK Parti Konya Milletvekili Mehmet Babaoğlu, daha önce çiftçilere verilen müjdelerin de bir bir hayata geçirildiğini vurgulayarak, artan tarımsal desteklemeler, KOP kapsamında devam eden ücretsiz arazi toplulaştırması programları, kapalı sulamaya geçiş, baraj, göletler ve su temini gibi büyük yatırımlar ile gübre ve yemde KDV’nin kaldırılması gibi çalışmalara ilaveten yakın zaman Başbakan Yıldırım’ın çiftçilere yönelik müjdeler verdiğini anlattı.

Bu müjdeleri de maddeler halinde sıralayan Babaoğlu, şöyle devam etti:

•    Ofisin ürün alımlarında üreticiden ton başına kestiği boşaltma ücretini de kaldırıyoruz.
•    Don, sel, kuraklık gibi afetlerden zarar gören çiftçilerimiz var. Çalışmalar titizlikle devam ediyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız başta olmak üzere bakanlıklar çalışmalarını yapıyor.
•    Ekilmeyen arazileri sahipleri namına değerlendireceğiz. Bu topraklar milli servetimiz. Ekilmeyen 2 milyon hektar tarım arazisinden 16 milyar lira tarımsal hasıla hedefliyoruz.
•    Ürüne yönelik destek sistemini getireceğiz, ürünün verimli olduğu coğrafyada ekilmesini teşvik edeceğiz. Bu kapsamda ürün destek listesi hazırlıklarını Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız yürütüyor. Yakında açıklanacak inşallah.
•  Her işletmeyi Tarım Bakanlığı’ndan 16 bin uzmana zimmetliyoruz. Hayvan varlığını artırmak için çalışmalar yapıyoruz. Hayvancılıkta havza modelini geliştireceğiz.
•    Meraların kullanımını sağlamak için mera ıslah çalışmalarını hızlandırıyoruz.
•  Aile işletmelerini daha çok destekleyeceğiz. Genç çiftçilere 30 bin lira hibe sadece bunlardan bir tanesi.”

“Başbakanımız önümüzdeki dönemde çiftçi ve üreticilerimizin daha çok yanında olacağımızı ifade ettiler, bu çok önemli” diyen Babaoğlu “AK Parti ailesi ve Konya milletvekilleri olarak 15 Temmuz’u bir milat olarak kabul ediyoruz. 15 Temmuz’a kadar hep birlikte bu memleket için çalıştık ama 15 Temmuz’dan sonra daha fazla birlik olup daha çok çalışacağız, düşmanlara karşı güçlü olmamız lazım dedi. Bu vesileyle Sayın Başbakanımızın açıkladığı müjdelerin başta KOP Bölgesi çiftçisi olmak üzere tüm ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here