Dünya’nın en büyük tarım şirketlerinden, bitki ve tohum üreticisi ABD’li Monsanto‘yu, Alman ilaç ve kimya devi Bayer 62 milyar dolara satın almak istiyor. Bu dev satın alma gerçekleşirse üzerinde güneş batmayan çok güçlü bir şirket ortaya çıkacak.

Bayer grubu, Monsanto’ya ait her hisse için 122 dolar teklif ederken, 9 mayıs’ta Bayer Monsanto ile görüşmeye başlamadan önce Monsanto hisseleri 89,03 dolardan satılıyordu. Habere hemen tepki veren hisse fiyatları geçtiğimiz hafta 100 doları aştı.

Bayer, Monsanto’dan yetkililerle bir araya gelerek görüşmelere başlandığını duyurdu, Monsanto’da bu teklifi incelediklerini belirterek olumlu görüş bildirdi.

Bu satın alma gerçekleşirse Bayer satın alma için biraz hisse senedi satıp, borç alacak.
Anlaşmanın gerçekleşmesi halinde hiç vakit kaybetmeden para aktarımının yapılabileceği ifade ediliyor. Bayer CEO’su Werner Baumann şirketin web sitesinde yayınlanan bir videoda “Monsanto tarım işlerimiz için mükemmel bir uyum sağlıyor. Hem yeteneklerimiz hem de coğrafi yaygınlığımız birbirini tamamlıyor” şeklinde konuştu. Baumann sözlerine şöyle devam etti: “Monsanto’nun satın alınması stratejik uyum ve değer yaratma potansiyeli listelerindeki tüm maddelere uyuyor. Ayrıca endüstrideki konsolidasyon eylemleri bu birleşimi en cazip birleşim haline getiriyor”

Bu birleşimin önemli bir sinerji yaratacağını ifade eden Baumann ilk yılın ardından gelirlere de katkı sağlamaya başlayacağını ifade etti. Her iki şirket de dünyanın farklı bölgelerinde bulunan tarım alanlarında tanınmış firmalar. Bayer ürettiği tohumlar ve zararlı maddelere karşı ürettiği kimyasallarla biliniyor. Monsanto ise 20 bin civarında çalışanı ile (stratejik ve politik açıdan epey tartışmalı yöntemlerle) meyve, sebze ve diğer tarım ürünleri için tohumlar üretiyor. Monsanto’nun Roundup adlı zararlı ot temizleyicisi de oldukça popüler.

Merkezi Almanya’nın Leverkusen şehrinde bulunan Bayer’in dünya çapında 117 bin çalışanı bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here