Bulut bilişimden ekinleri ve hayvan varlığını izlemeye, şehir çiftlikleri, böceklerden ve büyüyen yeni bir alan olan yosunlardan (alg) besleyici gıda elde etmeye.. Tech.eu’nun hazırladığı Avrupa’nın 10 tarımsal alanda çalışan girişimi üzere derlenmiş bir makaleyi sunuyoruz.

Günümüz analizlerine göre, 2050 yılı itibariyle gıda talebinin 2’ye katlanması çözülmesi oldukça zor sorunları beraberinde getirecek. Diğer gelişmelerle beraber, tarımsal üretimin artışını sağlayacak yeni teknolojilerin yükselişi bu sorun persfektifi ile sağlanacak.

Girişimler, çiftçilere yeni yönetim araçları ve son ürünü etkileyebilecek tüm olasılıkları karmaşık bir mekanikle inceleme üzerine kurulmuş tanılama sistemleri sunuyor. Tabii ki bu veri analizinden daha fazla olarak beslenme, geri dönüşüm, şehir çiftçiliği ve gıda e-ticareti bio-bileşik üretimin yıllardan bu yana durmadan büyüdüğünü de unutmamak gerekiyor.

Bu yazıda belirtilen Agrotek girişimleri, bu alanda yatırım tutarının nasıl arttığını gözler önüne sunuyor. AgFounder’a ait AgTech’in raporuna göre, bu kategoride 2014 yılında 264 antlaşma ve 2.36 milyar dolarlık bir yatırım büyüklüğü ortaya çıkmış durumda. 2015 yılı başlarında TechCrunch’ın yazısında belirttiği gibi, bu büyük hacimli büyüme, agrotek’lere fintek (finans teknoloji girişimleri), temiz teknoloji (clean tech, https://en.wikipedia.org/wiki/Clean_technology) firmalarının yatırım bedellerinin geçmesini sağladı. Bu görüşe AgFounder da katılıyor.

Tarım teknolojileri diğer sektörlerdeki firmaları da bu alana çağıran bir yolda ilerliyor. Örnek olarak; 2015 mayısında, Google Ventures, Çiftçi İş Ağı‘na yatırım yaptı. Bu girişim; çiftçiliği bilgisayar temelli hale getirerek tohum, toprak vb gibi bileşenlerle ilgili verileri bir ağda toplayıp, ağdaki diğer çiftçilere tavsiye edici yönlendirmelerle verim artışı sağlayan bir ağ olarak öne çıkıyor.

Aşağıda, Avrupalı 10 AgroTek girişimini sunuyoruz. Bu girişimleri sitemiz üzerinden de takip edebilirsiniz.

1) Vital Fields

europe agritechMerkez: Tallinn, Estonya

Ana Fikir: Şirket, 2011 yılında kuruldu ve 2015 mayısında 1.2 milyon dolar yatırım aldı. Vital Fields tarla kontrol yazılımı olarak konumlanmış.

Yazılım; hava durumu tahminleri, ekin büyüme dönemleri, fidan hastalık tehdidi öngörüsü, çiftçinin elektronik “tarla kitabı” verileri analizini sunuyor. Bu özelliklerle tarlada tahmin yapmaya yardımcı oluyor, kullanıcılara maliyetleri kontrol altında tutmasını sağlayarak ekinlerin verimli büyümesi yönünde yardımcı oluyor.

2) Azotic Technologies

europe agritechMerkez: Chorley, İngiltere

Ana Fikir : Azotic  2012 yılında kuruldu ve inovatörler için temiz teknoloji dalında Rushlight ödülünü 2015 yılında aldı.

Şirket, “Gluconacetobacter diazotrophicus” adlı yararlı gıda bakterisini nitrojen sabitleme (N-fix) teknolojisi ile geliştirdi. Bu teknikle ekinler hava sayesinde nitrojeni sabitleyerek nitrojen temelli gübrelere göre doğaya daha az zararlı olduğu yönünde iddia edilmektedir.

3) Gamaya

europe agritechMerkez: Lozan, İsviçre

Ana Fikir: 2014 yılında kuruldu. Bu genç agrotek girişim, ekinleri ultra kompakt optik sensörlerle görüntüleme sistemini geliştirmiştir.

Bu teknolojinin temelinde hiper-varsayımsal görüntüleme ( HSI) yatmaktadır. Bunun sayesinde çiftçiler ekin hastalıklarını ve bunu gidermek için gereken kimyasal miktarını kolaylıkla hesaplayıp uygulayabiliyorlar.

4) ECF Farmsystems

europe agritechMerkez: Berlin, Almanya

Ana Fikir: Alman agrotek girişimi 2012 yılında, hidroponik çiftlikler kurmak için kuruldu.

Teknolojileri özel tip ısıtma, aydınlatma, sulamayı kapsayarak merkezi bilgisayarın kontrolünde çiftçiye hem balık hem de sebze yetiştirme imkanı sağlıyor.

Mayıs 2015’ten bu yana, girişim kendine ait Berlin’de çiftçi marketi işletiyor.

5) Ynsect

2791003_0056-jg-levon-ynsect-newMerkez: Evry, Fransa

Ana Fikir: Şirket 2011 yılında tarım sanayi kuruluşları için böcek bio rafinerisi olarak kuruldu.

Hayvansal beslenme hatta insanların da kullanabileceği şekilde böcekler ve sineklerin proteinlerini çıkarmaktadır. 2014 yılı sonunda 5.5 milyon euro yatırım alan bu agrotek’in yatırımcıları arasında New Protein Capital, Emertec Gestion ve Demeter Partners bulunmaktadır.

6) Agrivi

agrivi-logo-XL-600x228Merkez: Londra, İngiltere

Ana Fikir: 2013’ten beri işletilen bu şirket, bir diğer tarla yönetim yazılımı geliştirmiştir.

Bu yazılım tarla, çalışanlar, ekipmanlar, dokümanlar, hava durumu ve diğer sfesifik bilgi verilerini birleştirmektedir. 2014 yılında Agrivi Dünya Startup Yarışmasını kazandı. Geçtiğimiz aylarda da melek yatırımcılardan 165.000 dolar yatırım aldı.

7) Simris Alg

simris_logotype-wood_01-1250x743 (1)Merkez: Österlen, İsveç

Ana Fikir: Şirket, Baltık denizi kıyılarında alg (yosun) üretimi yapmaktadır.

Son tüketiciler için ürettiği gibi kurumsal müşterilerine gıda üretiminde kullanılmak üzere alg’ler satmaktadır. Simris Alg , insan sağlığı için alglerin içinde yer alan Omega-3 bileşeninin önemini vurguluyor.

2015 martında Simris Alg üretim merkezini büyütmek için 11 milyon euro yatırım almıştır.

8) Farmeron

europe agritech FarmeronMerkez: Hırvatistan / Columbus, ABD

Gist: 2011 yılında Hırvatistan’da kurulan şu anda ABD’de faaliyet gösteren şirket, ilk yazılımını yine doğu Avrupa’da pazara sundu. Farmeron, sığır çiftlikleri için bulut bilişim servisini geliştirmiştir. Çiftçiler, bu yazılım sayesinde tüm verilerini buraya girerek, hayvanları ile ilgili tüm bilgilerini, beslenme kontrolünü, sağlık durumlarını takip ederek üretim verimini analiz etmektedir. 2014 yılında şirket Matt Swanson, Andrew Murphy, SoftTech VC and NextView Ventures’ın arasında bulunduğu yatırımcılardan 2.65 milyon dolar yatırım almıştır.

9) PlantLab

europe agritechMerkez: Hertogenbosch, Hollanda

Ana Fikir: 2010 yılında kurulan bu agrotek girişimi kendine “radikal yeni tesis mantığı” adını vermektedir. PlantLab, yüksek teknoloji laboratuvarlar tasarlayarak fidelerin daha az kaynakla (su ve alan) daha verimli büyümesini sağlamaktadır. Fideler katmanlı bir şekilde dikilmiş, güneş ışınları için yüksek-kırmızı LED lambalarıyla sağlamaktadır.
PlantLab her tip fide için özel bir kimlik tasarlayarak, gereken şartları ve en iyi büyüme reçetesini sağlamayı başarmıştır.

10) CropX

europe agritechMerkez: Tel Aviv, Israil

Ana Fikir: 2013 yılında Isaac Bentwich tarafından kurulmuştur. Şirket su kullanımını optimize eden bir otomatik sulama sistemi icat etmiştir. Bu başarının içinde kablosuz sensörler ve yeterli su miktarını saplayan mobil uygulama yer almaktadır.

Hali hazırda bu teknoloji Missouri, Colorado ve Kansas’ta kullanılmaktadır. 2015 haziran ayında CropX ,Finistere Ventures, Innovation Endeavors ve GreenSoil Investments tarafından 9 milyon dolar yatırım alarak dünya çapında genişlemek için yeterli sermayeyi almıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here