At eşek eti mi yiyoruz ?

0
3205

Son günlerde at, eşek ve domuz etlerine dönük baskınlar medyada sıklıkla yer alıyor. Kimi baskında canlı olan at, eşek, domuzlar çoğunda karkas halde sevk edilmeyi bekliyor. Sevk edilenlerden bir haber yok.

Sevk edilen bu etler, ticaret zincirindeki diğer üyeler tarafından ( kasap, restoran, otel ve diğer işletmeler) son tüketiciye satılıyor. Bu ticaret döngüsü, kendi çapında bir iş olmaktan çok sistemli ve organize çeteler tarafından yürütülen bir yere doğru evrilmiş durumda.

AFİYET Mİ OLSUN ? AT, EŞEK, KATIR SAYISI HIZLA AZALIYOR

Yazının fotoğrafında de gördüğünüz gibi TÜİK, 10 yıllık projeksiyonda at sayısını 189.000’den 120.000’e, eşek sayısını 296.000’den 151.000’e, katır sayısını da 68.000’den 38.000’e gerilediğini belirtiyor. Oransal olarak eşek sayısı yüzde 36, at sayısı yüzde 49, katır sayısı ise yüzde 44 azaldığını görebiliriz.

SORUN NEREDE ?

Ülkemizde et talebi ve arzı arasında birbirine bir türlü denk gelemeyen bir tüketim yapısı var. Arz-talep birbirini tutmuyor. TÜİK verilerine göre Türkiye’de yılda 1 milyon 173 bin ton kırmızı et üretilirken, bunun 1 milyon 60 bin tonu sığır, 113 bin 500 tonu koyun-keçi, kalan 351 tonu ise manda etinden elde edilmekte. Ancak yıllık et talebi 1 milyon 400 bin ton civarında seyrediyor.

Bu sebeple hayvan ithalatı özellikle büyükbaş besi ithalatı gaz kesmeden devam ediyor. Her şeye rağmen arz-talep bu kadar hareketli ve arz yetersizken piyasadaki et ticaretinde etin cinsinin dahi sorgulanmadığı biliniyor. Kırmızı et fiyatlarındaki pahalılık sebebiyle tüketici masasına gelen ürünün içeriğinin ne olduğunu bile bilmiyor. Fiyat ve arzdaki bu dalgalanma sebebiyle at, eşek, domuz, katır etini bir şekilde tüketiyoruz.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın zaman zaman  taklit ve tağşişli gıda ürünleri arasında içinde at, eşek ya da domuz eti tespit edilen kebap, köfte, kavurmanın müşterilere sunulduğu lokanta ve restoranlarının adını verdiğini biliyoruz.

Hayvancılığı bir bütün olarak ele alıp doğru yerli ve milli politikalarla üretici desteklenmediği müddetçe sahtekarların bu tip haberlerini daha duyacağız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here