Aalborg’un domates yetiştiren CSP tesisi Avustralya çölünde

0
3225

Aalborg CSP’nin domates yetiştiren CSP tesisi Avustralya çölünde devreye alındı.

Tesisin açılış ve seronominisi
Tesisin açılış serenominisi

Çölde tarım faaliyetlerine olanak tanıyan ilk endüstriyel ölçekli yoğun güneş enerjisi teknolojisi santrali (CSP) Güney Avustralya’da devreye alındı. Resmi açılış töreni ile Aalborg CSP tarafından geliştirilen güneş enerjisi sistemi, yıllık 17.000.000 kilogramlık sürdürülebilir domates üretimini güvence altına almak için halihazırda yenilenebilir enerji ve tuzdan arındırılmış su üretecek; bu rakam Avustralya’nın tüm domates pazarının yaklaşık% 15’ini oluşturuyor.

Çölde sebze yetiştiriliyor. Dünyadaki artan gıda güvenliği endişeleri için ütopyacı bir çözüm gibi görünen olay, devrimci bir kurak tarla bitkisinin bu alanda kullanılarak artık gerçeğe dönüştü. 6 Ekim’de kurak dünya için sürdürülebilir tarımın öncülerinden Sundrop Farms, Port Augusta’daki (SA) 200 bin metrekarelik son teknoloji serasını açtı. Konvansiyonel gıda üretim tesislerinin aksine, Sundrop Farms’un cam seraları fosil yakıtlara ve tatlı su kaynaklarına güvenmiyor. Bunun yerine, geleneksel olarak tarım için uygun olmayan bir alanda yılda 17.000.000 kilogram sebze yetiştirmek için güneş ışığı ve deniz suyu kullanıyorlar.

Danimarkalı yenilenebilir enerji uzmanı Aalborg CSP, seraların dinamik enerji ihtiyaçlarını ve tarım faaliyetleri için dünyadaki birçok enerji akışını (ısıtma, elektrik ve tuzdan arınmış su) tedarik eden ilk konsantre güneş enerjisi (CSP) teknolojisine dayalı özelleştirilmiş bir Entegre Enerji Sistemi geliştirdi. Devreye alınmasıyla birlikte, açıklana tüm teknolojik ilerlemeler devreye alınmış oldu.

Sundrop Farms’un CEO’su Philipp Saumweber, Açılış törenininde “Sundrop için güçlü ortaklıklar çok önemlidir ve Aalborg CSP sürekli olarak ilerleme vaatlerinde buluyor ve bu da bize gerçek sürdürülebilir, birinci sınıf tesisimizin başarısına katkıda bulunarak çalışmasını garantiliyor.” dedi.

Aalborg CSP santrali ,Avustralya
Aalborg CSP santrali ,Avustralya

Güneş’i en etkin şekilde hasat etmek

Dünyada yalnızca elektrik gibi tek bir enerji üreten diğer CSP tesislerinin aksine, Port Augusta’daki Entegre Enerji Sistemi, çoklu enerji taleplerini karşılamak için güneşi en etkin şekilde kullanmaktadır. Çöl alanına kurulmuş 23.000’den fazla helyostat (bilgisayar kontrollü aynalar) güneş ışınlarını toplar ve onları 127m yüksekliğinde bir güneş kulesi tepesine yansıtmaktadır. Burada enerji konsantrasyonu, daha sonra yakınlardaki Spencer Körfezi’nden (yerden 5 km.) çıkan deniz suyunun arındırılmasıyla amacıyla kullanılmaktadır. Temiz su sağlamak için seraları ısıtmak ve periyodik olarak elektrik üretmesi için buhar türbinini çalıştırmaktadır. Enerji üretimi, seraların mevsimsel ihtiyaçlarına göre uyarlanır ve mümkün olan en düşük enerji maliyetlerini elde etmek için yıl boyunca dengeleme yapılmaktadır.

“Entegre Enerji Sistemi” dünyadaki türünün ilk örneğidir ve bugün enerji üretimi konusunda düşünme şeklimizi değiştiriyor. Endüstriyel tesisin ihtiyaç duyduğu anda uzak bölgelerdeki farklı enerji ihtiyaçlarını sürdürülebilir şekilde karşılamak için akıllı bir yol “- Aalborg CSP CEO’su Svante Bundgaard.

Konvansiyonel enerji teknolojilerine maliyet açısından rekabetçi bir alternatif sunmanın yanı sıra, sistem yılda 16.000 ton CO2 emisyonunu önlediği için daha yeşil bir geleceğe katkıda bulunuyor. Bu, bir yılda yollara çıkan 3100 aracın çıkardığı karbon salınımına eşdeğerdir.

Projenin detayları:

Entegre enerji sistem tedarikçisi:Aalborg CSP
Son kullanıcı / sahibi: Sundrop Çiftlikleri
Müşteri (EPC):John Holland
Yer:Port Augusta, Güney Avustralya
Entegre Enerji Sistemi kapasitesi:36Mthth
Sera alanı: 200.000m2
Helyostat sayısı: 23.712 / 51.550 m2
Güneş kulesi yüksekliği: 127m
Üretilen domatesler:17.000.000 kg / yıl
Çevresel tasarruflar:400.000 ton CO2 / 25 yıl

Aalborg CSP A / S Hakkında

Aalborg CSP, günümüzde enerjinin üretilme şeklini değiştirmeyi amaçlayan yenilikçi yenilenebilir teknolojilerin önde gelen geliştiricisi ve tedarikçisidir. Dünya çapında en verimli konsantre güneş enerjisi (CSP) projelerinden edindiği tecrübelere dayanarak şirket, dünya çapındaki sanayi ve enerji santralleri için enerji maliyetini düşürmek, yeşil teknolojileri ve entegre enerji sistemleri tasarlar ve sunar.

Aalborg CSP, Ar-Ge faaliyetlerine ve bilgi merkezli şirketlerle ve kurumlarla önde gelen teknolojileri yaratmak için ortak noktalara yoğunlaşıyor. Sonuç olarak, Aalborg CSP mühendislik tasarımı, operasyonda mükemmel olan, gelirini artıran ve daha yeşil bir geleceğe katkıda bulunan çözümler sunan katma değerli bir konsept üzerine odaklanmaktadır.

Merkezi Aalborg’da (Danimarka), İspanya, ABD, Kenya, Uganda, Avustralya ve Endonezya’da satış ve servis büroları bulunan Aalborg CSP, dünya genelinde çeşitli endüstriler için uygun maliyetli yeşil enerji çözümleri gerçekleştirmiştir.

Daha fazla bilgi için www.AalborgCSP.com adresini ziyaret edin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here