Çeltikte yeni tanımlanan bir genetik mekanizma, tahribata neden olan bir hastalığa karşı direnç sağlamak için kullanılabileceği gibi,ticarete neden olmadan tahıl verimini de düşürebileceği yeni bir çalışma raporu verdi. Pirinç patlaması pirinç mahsullerini tahrip edebilen ciddi bir mantar hastalığıdır. Bununla birlikte, patojen direnç sağlayan genler genellikle pirinç tanelerinin verimini düşürür.

Daha öncelerde araştırmacılar, mantara yüksek ve dayanıklı direnç sağlayan bir dizi gen tespit etmişti. Yiwen Deng, bu genleri daha ayrıntılı bir şekilde araştırdı ve PigmR’nin etkili olduğunu ve 50 pirinç patlaması varyasyonuna karşı tam direnç gösterdiğini keşfetti. PigmR tohumlar yapılırken dikkat edilmesi durumunda tohum üretimi engellenmiş ve böylece verim azalmıştır.

Başka bir gen olan Pigm ile birlikte ifade edilmesinin, PigmR’ın direnç özelliklerine müdahale ettiğini anlamına geldiğini bulmuşlardır. Dikkat çekici bir şekilde, pirinç bitkilerinin bir birinde PigmR’nin bitki boyunca sentezlendiği görülürken, PigmS ise üreme dokuları ile sınırlıydı. Bu sayede PigmR ile ilişkili tohum hasarını sınırlıyordu.

Bu alana özgü bastırma, bitkinin sapından ve yapraklarından pirinç patlamasına karşı direnç kazanmasını sağlar; bu da verimi ödün vermeden yürütme imkanı sağlar.

Araştırmacılar ayrıca PigmR’nin işlevini bloke etmeye dahil olan belirli amino asitler tespit ettiler.

Bu ilerlemeler, pirinç üretim miktarlarını değiştirmeden pirinç mahsullerinin korunmasını  ve verimi artırmaya yardımcı olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here